Trabzon ili kalkınma bölgesindeki bireylerin organ bağışı hakkında bilgi, tutum ve davranışlarının değerlendirilmesi
Evaluation of knowledge, attitudes and behaviors about organ donation of individuals in Trabzon province kalkinma region
  1. Tez No: 539976
  2. Yazar: HATİCE ALKAYA KOL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELİF ATEŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Amaç: Dünya genelinde organ nakilleri çoğunlukla kadavradan yapılmakta, Türkiye'de ise organ nakillerinin büyük kısmı canlı vericilerden yapılmaktadır. Ülkemizde organ bağışı oranlarının düşük olması, toplumumuzun organ bağışı hakkındaki bilgi durumunun, tutumlarının ve davranışlarının nasıl olduğunu merak ettirmiştir. Çalışmamızda organ bağışında bulunma davranışına ve organ bağışında bulunma konusunda olumlu tutuma etki eden faktörleri incelemeyi amaçladık. Gereç Yöntem: Çalışmamızı Temmuz 2018 ile Aralık 2018 tarihleri arasında Trabzon ili Kalkınma bölgesindeki üç farklı aile sağlığı merkezinde (ASM) gerçekleştirdik. Çalışmaya 18 yaş ve üzeri 467 katılımcıyı dahil ettik. Katılımcılara sosyodemografik bilgiler ve organ bağışı hakkında bilgi, tutum ve davranışları değerlendirme anketini yüz yüze görüşme yöntemi ile uyguladık. Bulgular: Katılımcıların %57,8'i (n=270) organ bağışında bulunma konusunda olumlu tutuma sahipti. Katılımcıların organ bağışında bulunma davranışı sıklığı ise %3,2 (n=15) idi. Organ bağışında bulunma konusunda olumlu tutuma sahip olan katılımcıların bu tutumlarının en sık sebebi hayat kurtarmak istemek [%57,8 (n=156)]; olumsuz tutuma sahip olan katılımcıların bu tutumlarının en sık sebebi vücut bütünlüğünün bozulmasını istememek [%24,6 (n=14)]; kararsız olan katılımcıların kararsız olmalarının en sık sebebi ise organ bağışı konusunda daha önce düşünmemekti [%35,7 (n=14)].
Özet (Çeviri)
Introduction: Organ transplants around the world are mostly made of cadavers. The majority of organ transplants from living donors are carried out in Turkey. The low rate of organ donation in our country has made us wonder how our society has knowledge, attitudes and behaviors about organ donation. In our study, we aimed to investigate the factors affecting organ donation behavior and the positive attitude towards organ donation. Material method: We conducted our study between July 2018 and December 2018 in three different family health centers in the Kalkınma Region of Trabzon. 467 participants aged 18 and over were included in the study. We applied the questionnaire to the participants about sociodemographic information and organ donation evaluation, with face to face interview method. Results: 57.8% (n=270) of the participants had a positive attitude towards organ donation. The frequency of organ donation behavior of participants was 3.2% (n=15). The most common reason for the attitudes of the participants who have a positive attitude towards organ donation was to want to save lives [57.8% (n=156)]; the most common reason for the attitudes of the participants who have negative attitudes wasn't wanting to disrupt the integrity of the body [24.6% (n=14)]; the most common reason for indecisive participants wasn't to think about organ donation before [35.7% (n=14)].