Hafiz Muhammed b. Ömer el-İmadi'nin 'Müfredatul-Kurra es-Seba' adlı eserinin tahkiki
Hafidh Muhammed b. Omar al-Imadi and edition critique of his book 'Mufradat al-Qurra al-Sab'
- Tez No: 654623
- Danışmanlar: PROF. DR. MESUT OKUMUŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 330
Özet
Bu araştırma, Hafız İmadi'nin (ö. h.783) Mufredatu'l-Kurrai's-Seb'a adlı eserinin tahkikidir. Kitabın başlangıcından İbn Amir eş-Şami müfredesine kadar tahkik edilmiştir. Müellifinin VII. asrın alimlerinden ve disiplininde gözde bir isim olmasından dolayı bu eser, kıraat ilmi hususunda önemli bir eser sayılmaktadır. Çalışmada kariler ayrı bir şekilde incelenmektedir, ihtilaf ve ittifak yönleri ortaya koyulmaktadır. Yapıtta özellikle usulde ilkeleri ihlal etmeyen bir özetleme/ihtisar, ferşte gerekli olan şekilde detaylara girilme metodu benimsenmiştir. Bu tez giriş, dört bölüm, Sonuç ve ön sözden oluşmaktadır. Girişte eserin öneminden, seçilme nedeninden ve çalışma planından bahsedilmektedir. ve kıraat ilmi tanımlanmış, yedi harf ile kıraat ilmi arasındaki farklar açıklanmış, sahih kıraatin esasları vurgulanmıştır. Müfredeler tarif edilmiş, yedi mütevatir kıraatin imamları ve ravileri, Şatıbiyye tarikine göre anlatılmıştır. Birinci Bölüm: Müellifin hayatına dair kısa bir çalışma içermektedir. İkinci Bölüm: Kitaba ilişkin muhtasar bir araştırma barındırmaktadır. Üçüncü Bölüm: İmadi'nin Mufredatu'l-Kurrai's-Seb'a genel bilgiler. Sonuç bölümünde araştırmada ulaşılan en önemli sonuçlar ortaya konmuştur: - Kitabın İmam İmadi'ye nisbetinin doğruluğu ve başkalarına yapılan atıfların yanlışlığını ispatlanmıştır. - İmadi'nin biyografisi mevcut imkanlar çerçevesinde sunulmuş, kendisinin kıraat alanında mühim bir yeri olduğu vurgulanmıştır. - İmam Ahmed b. Halil el-Ferahidi'den nakledilen yedi harfin yedi kıraat olduğunu söyleyen görüşün doğru olmadığı, yedi kıraati toplayan alim Mücahit onun vefatından 75 sene doğduğu saptanmıştır. Dördüncü Bölüm: Tahkik hususunda üç nüshanın karşılaştırılması yapılmış, dipnotta nüsha farkları belirtilmiş, gerekli açıklama ve yorumlarla birlikte sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This thesis is the investigation and study of the (Mufradat Alq-urrat AlSabea) book by Al-Emadi (T 783) from the beginning of the book to the Imam Ibn Amer Al-Shami. This book presented as one of the most important books in the science of the“Al-Qurra'”with mentioning the agreement and the difference between the narrators in a manner that combines the unkind abbreviation especially in the fundamentals and the verbiage which are not boring especially in the science of“Al-Farsh”. Where it has been worked on according to the method of achieving scientific research, it consists of an introduction and two sections; The introduction: contains the importance of the topic, the reason for its selection and the research plan. And the first section is The study: It contains a preamble, and three chapters, and its conclusion. While the preamble contains: Introducing the science of readings, and explaining the difference between the seven letters and the seven readings, as well as the conditions for accepting readings, and then introducing vocabulary and the most important literature in it and then the definition of the seven readers and their narrators and their methods of“AlShatbyah”. As for the first chapter: it contains a brief study about the author. The second chapter contains a study about the book. The third chapter contains General information about the“Al-Mofrdat”. The last part is the conclusion: I mentioned the most important findings of the study, including (Determining the author of the (Mufradat Alq-urrat Al-Sabea) book and its attribution to Imam Muhammad bin Amr Al-Emadi (T. After 783) and proof of his fault attributed to others, detection of a translation; And if it was not sufficient for al-Emadi, may God have mercy on him, and to prove the year of his death, while emphasizing that al-Emadi, may God have mercy on him, is a distinguished scholar who is proficient in the sciences of readings and the Arabic language and clarification and statement of the prevailing error that Imam Ahmed bin Khalil Al-Farahidi had interpreted the seven letters with the seven famous readings Especially if we know that Ibn Mujahid who collected the seven recitations was born after the death of Al-Farahidi by (seventy-five years).). The second section: The investigation: The complete investigative text was mentioned in it after his interview in three written copies, and the difference between them was fixed in the margin with comment and clarification on what needs to be clarified.