Mâide sûresi bağlamında Nâfî, Ebû Amr ve Asım kıraatleri
Nafi, Abu Amr and Asim's qiraahs in the context of Surah al-Maidah
- Tez No: 588035
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT AKKUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Nâfî kıraatinin Kâlûn rivâyeti Tunus ve Mısır'ın bazı yörelerinde ve Libya'da, Verş rivayeti Mısır ve Kuzey Afrika'da, Ebû Amr'ın kıraati de Sudan, Nijerya ve Orta Afrika ülkelerinde, Asım'ın Hafs rivayeti ise Müslümanların çoğunluğu tarafından okunmaktadır. Nâfî, Ebû Amr ve Âsım kıraatlerinin çalışma konusu yapılmasının temel nedeni günümüz Müslümanlarınca yaygın olarak namazlarda okunmasıdır. Zira bu üç kıraatle birlikte diğer yedi kıraat (İbn-i Kesîr, İbn-i Âmir, Hamza, Kisâî, Ebû Ca'fer, Ya'kûb ve Halefü'l-Âşir'in kıraatleri) de Kur'an tilavetinde, eğitim ve öğretimde yerini bulmaktadır. Bu kıraatlerin hepsi Kur'an'ın lafzî okunuşunun göstergesidir. Günümüzde kıraatleri namazlarda okunan ve eğitim-öğretimi yapılan Nâfî, Ebû Amr ve Âsım'ın hayatları ve kıraat özellikleri Mâide sûresi çerçevesince tezde ele alındı. Çünkü Mâide sûresi, içinde abdest ayetini barındırmasının yanında çeşitli fıkhî hükümleri ve ahlaki hükümleri içermektedir. Ayrıca bahsi geçen sûrede ilgili üç kıraat imamının hem fonetik hem de ferşî okuyuş farklılıklarını içeren ayetler vardır. Bu yönüyle çalışmada bahsi geçen imamların kıraatlerinin fonetik ve ferşî okuyuş farklılıklarına yer verildi. Fonetik farklılıkların anlama etki etmediği örneklerle gösterilirken ferşî farklılıkların ayetlerin anlamına zenginlik kattığı hatta aynı ayette farklı iki hükmü oluşturabileceğine de işaret edildi. Bilim Kodu :182222301 Anahtar kelimeler : Kıraat, Kur'an, Nâfî, Ebû Amr, Âsım, Mâide Sûresi. Sayfa Adedi : Danışman :Dr. Öğr. Üyesi Murat AKKUŞ
Özet (Çeviri)
Kalon riwaya of the Nafi's Qiraah is read in Tunis, some region of Egypt and Libya, Warsh riwaya of Nafi's qiraah is read in Egypt and North Africa, Abu Amr's qiraah is read in Sudan, Nigeria and Central African countries and Asim's Hafs narration is read by the majority of Muslims. The main reason for the study of Naafii, Abu Amr and Asım Qur'an is that it is widely read by today's Muslims in prayer. In addition to these three Qur'an, the other seven qiraah (Ibn Kaseer, Ibn Amır, Hamza, al-Kisai, Abu Jafar, Ya'kûb and Khalaf) are also included in the recitation of the Qur'an is located. All of these Qur'an are indicative of the recitation of the Qur'an. In this study, the lives and the characteristics of Quran were discussed within the framework of the Qur'an. Because Surah al-Maidah contains ablution verses and various islamic jurisprudence and includes moral provisions. In addition, there are verses that include both phonetic and farsh reading differences of the three Qur'anic imams involved. Fort his reason the differences of phonetic and farsh reading of the Quran recitations were mentioned. While examples are shown that phonetic differences do not affect the meaning, it was pointed out that individual differences add richness to the meaning of the verses and may even form two different provisions in the same verse. Science Code : 182222301 Key words : Qiraah, Qur'an, Nafi, Abu Amr, Asim, al-Mâidâ (The Table Spread) Page Number : Supervisor : Dr. Lecturer. Member Murat AKKUŞ