Bilgisayar kontrollü akıllı ev otomasyonu
Computer controlled smart house automation
  1. Tez No: 427903
  2. Yazar: FERHAT SEZER KARAKAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDÜL HALİM ZAİM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Günümüzde sanayi ve teknolojide gelişmeler, bu gelişmelerin sağladığı yararlar, insanların evlerinde de aynı konforu elde etme ihtiyacını gündeme getirmiş ve kuruluşları bu yönde çalışmalar yapmaya teşvik etmiştir. Bunun neticesinde özellikle yurt dışında smarthouse adı verilen,“akıllı ev”olarak Türkçeleştirebileceğimiz uygulamalar ortaya çıkmıştır. Bu projede bugüne kadar yapılmış çalışmalar incelenecek ve bir akıllı ev modeli uygulaması ortaya konacaktır. Projede model olarak alınan iki katlı bir evin çeşitli yerlerinde bulunan aydınlatma, klima, garaj kapısı sistemlerinin, bir program vasıtasıyla notebook PC kullanılarak, internet üzerinden başka bir bilgisayar ile ve SMS yoluyla kontrollerini gerçekleştiren bir sistem oluşturuldu. Bu işlemleri gerçekleştirebilmek için Delphi 5.0 programlama dili ve PHP kullanılarak yazılan iki program geliştirildi. SMS yoluyla kontrolü sağlamak için kızılötesi port ve bir cep telefonu kullanıldı. PHP dili ile yazılan bir program aracılığıyla uzaktan başka bir bilgisayardan cihazların kontrolleri sağlandı. Program ara yüzüyle elektronik devre elemanlarının kontrolü için, paralel porttan bağlı olan paralel port denetleyicisi kullanıldı. Çalışmanın son bölümünde elde edilen neticelerortaya konulmaktadır. Buna göre akılli ev otomasyonunun potansiyeli ve akıllı binaların yeni dönemdeki konumu özetlenmiş ve sonuca bağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, developments in industry and technology, and benefits of these developments, make that, the people want to same comforts in their houses and give the inspire to the companies that, produce new products for this segment. Therefore, the companies produced products that called like“smarthouse”also we can translate to Turkish as“akilli ev”. In this Project, I'll mention about these products, and I'll present you a small smart house application. In the Project, a system was created which carries out the controls of the systems like lighting, air conditioner and garage door which are in certain places of a house on two floors which was taken as model, via a software from a notebook, from a remote computer with the Internet and from SMS. In order to realize these process two softwares were developed within programming language of Delphi 5.0 and PHP.To obtain the control of the system via SMS, IrDA port and a cell phone were used . The Controls of the system was supplied by means of the software which was created in PHP lamguage. To control of the electronical circuit elements by the interface of software, a paralel port controller which is connected to paralel port was used. At the last part, the solutions and data's are examined, the future of smart houses and buiding automations are summarized.