Nötrino-elektron saçılım kanalından nötrinoların standart olmayan etkileşimleri
Non-standard neutrino interaction via neutrino-electron scattering channel
- Tez No: 427934
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHAMMED DENİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Nötrino-elektron saçılımı saf leptonik bir süreç olduğundan özellikle düşük enerji bölgelerinde Standart Model'in test edilmesi için çok uygun bir kanaldır. TEXONO işbirliği çerçevesinde Tayvan'da bulunan Kuo-Sheng Reaktör Nötrino Laboratuvarında Standart Model Ötesi araştırmalar kapsamında nötrinoların standart olmayan etkileşimleri ve unparticle fiziği çalışmaları yürütülmektedir. TEXONO'da dört farklı dedektörden; (i) talyum aktif sezyum iyodür sintilasyon kristali, (ii) yüksek saflıkta germanyum, (iii) çok düşük enerjili yüksek saflıkta germanyum ve (iv) nokta temaslı germanyumda, antinötrino-elektron saçılım kanalıyla alınan veriler kullanılarak, nötrinoların tensörel standart olmayan etkileşimleriyle tensörel unparticle fiziği için çiftlenim sabitleri ve kütle parametrelerine üst limitler konulmuştur. Ek olarak, vektörel ve skaler unparticle fiziği kütle parametrelerine nokta temaslı germanyum dedektöründen elde edilen deneysel verilerle üst limitler konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Neutrino-electron scattering is very convenient channel for testing Standard Model especially in low energy since it is a pure leptonic process. In the scope of beyond the Standard Model, non-standard neutrino interactions and unparticle physics are carried out within the framework of the TEXONO Collaboration at Kuo-Sheng Reactor Neutrino Laboratory. The upper limits for tensorial non-standard interaction of neutrinos and tensorial unparticle physics coupling constant and mass parameters are placed by the data taken with four different detectors, from TEXONO; (i) thallium activated cesium iodide, (ii) high purity germanium, (iii) ultra low energy high purity germanium and (iv) point contact germanium via antineutrino-electron scattering channel. In addition, the upper limit for mass parameters of the vector and scalar unparticle physics is placed by experimental data obtained from point-contact germanium detector.