Perakende sektöründe kullanılan pos cihazlarının etkin kullanımı ve kontrolünün şirket finansına etkileri
The effects to company finance of efficients usage and control of the pos devices used in retail sector
  1. Tez No: 586580
  2. Yazar: ERKAN BOZBOĞA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ VEDAT ZEKİ YENEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Perakende sektöründe kullanılan pos cihazlarının etkin kullanımı ve şirket finansına etkilerinin konu alındığı bu çalışmada, pos cihazı kullanımının sektör için önemli olması, satış ve kârlılık oranlarını artırması araştırmayı alımlı hale getirmiştir. Pos cihazları, nüfusun artması, teknolojinin gelişmesi, ticarette globalleşmenin ve tüketimin hızla ilerlemesi ile birlikte perakende sektörünün etkin bir şekilde kontrol altına alması gereken ödeme sistemi haline gelmiştir. Kredi kartı kullanımının artmasıyla şirketler açısından da önemi artmıştır. Bu tez çalışmasının amacı; perakende sektöründe kullanılan pos cihazlarının ve yoğun kredi kartı harcamalarının şirket finansında kontrol edebilmenin mümkün olduğunu, geliştirilebilecek uygulamalar ile kolay hale getirilebildiğini, şirketin büyük gider kalemlerinden pos komisyon giderlerinin ve satışlarının, muhasebe kayıtlarının pratik olarak yapılabildiğini ve sorgulanabildiğini göstermektir. Çalışmanın birinci bölümünde perakende, perakendenin işleyişi ve jargonu, ikinci bölümünde pos cihazı, türleri ve kullanımı, üçüncü bölümünde kitap, kırtasiye ve hobi satışlarında faaliyet gösteren perakende şirketlerine ait uygulama ve dördüncü bölümünde ise metodoloji yer almaktadır. Bu çalışmada SPSS programı kullanılmış olup Ki-Kare, T testi ve tanımlayıcı istatistiksel metotlar (Ortalama, Standart Sapma, Medyan, Frekans, Oran, Minimum, Maksimum) ile kitap, kırtasiye ve hobi satışlarında faaliyet gösteren perakende şirketlerine ait veriler incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The effects to company finance of efficient usage and control of pos devices used in retail sector which makes this study more attractive since the usage of pos devices become more important and it helps to increase sales and profit ratios for the sector. With the increase in population, the development of technology, the rapid growth of globalization and consumption in trade made the Pos devices the payment system that the retail sector should effectively control. It becomes more important for the companies because of the increased usage of credit cards. The purpose of this thesis is; to show that pos devices used in the retail sector and intensive credit card expenditures can be controlled in the finance of the company, it would be easier with the new developed applications, accounting records for the big expense items of the company's like pos commission expenses and sales can be easily done and questioned. In the first part of the study, retail, the operation and jargon of retail, in the second part, pos device, types and usage, in the third part, the application of retail companies operating in the sales of books, stationery and hobby, and in the fourth part, methodology takes place. In this study, SPSS program was used and Chi-Square, T test, and descriptive statistical methods (Average, Standard Deviation, Median, Frequency, Ratio, Minimum, Maximum) and data of retail companies which are operating in the sales of books, stationery and hobby was examined.