Ağır ticari taşıtlar için çift enine yön vericili askı sisteminin bilgisayar destekli tasarımı ve analizi
Computer aided design and analysis of a double wishbone suspension for heavy commercial vehicles
  1. Tez No: 427961
  2. Yazar: CAN OLGUNER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET MURAT TOPAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Konstrüksiyon ve İmalat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Sürüş dinamiği ve konfor açısından önemli avantajlar sağlayan bağımsız askı sistemleri binek araçlarda özellikle ön tekerleklerin şasiye bağlanmasında uzun yıllardır kullanılmaktadır. Ağır ticari taşıtlarda ise yük taşıma kapasitesi ve üretim kolaylığı bakımından ön tekerleklerin bağlantısında büyük oranda sabit dingiller kullanılmaktadır. Bu çalışma ile ağır ticari taşıtlar için çift enine yön vericili bağımsız askı sistemi tasarımı bilgisayar destekli olarak gerçekleştirilmiştir. Tasarım süreci, üretilecek parçaların üç boyutlu parametrik modelleri oluşturulması, gerekli hesaplamaların yapılması ve sonlu elemanlar analizlerinin ANSYS Workbench paket programı ile gerçekleştirilmesi ile tamamlanmış, standart olarak temin edilecek parçalar için seçimler yapılmıştır. Tasarım yapılırken hafiflik, üretilebilirlik, standart parça kullanımı, montaj ve bakım kolaylığı, maliyet gibi birçok önemli etken göz önünde bulundurulmuştur.
Özet (Çeviri)
Independent suspensions are being used especially at passenger car front wheels for a long time because of their driving dynamics and comfort advantages. However due to high load capacity and ease of production; heavy commercial vehicles mostly use rigid axles for front wheels. In this study, a double wishbone independent suspension has been designed with computer aid for heavy commercial vehicles. Design process of parts are carried out with 3D parametric modelling, making necessary calculations and performing FEA studies with ANSYS Workbench software. Selection calculations for standard parts also done. Important factors such as weight, manufacturability, standard part usage, ease of assembly and maintenance, cost also have been taken into consideration at design phase.