Manyetik ince filmlerin histeresis davranışlarının belirlenmesi
Determination of the hysteresis behaviors in magnetic thin films
- Tez No: 427992
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜMİT AKINCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu tez çalışmasında, manyetik ince filmlerin histeresis davranışları üzerine çalışılmıştır. Ising modelinin daha genel bir formu olan ve değiş tokuş etkileşimlerinde yüksek anizotropiye sahip sistemlerin modellenmesi için uygun olan Heisenberg modeli kullanılmış ve 2 spinli küme teorisinde etkin alan yaklaşımı yapılmıştır. Sayısal hesap ile izotropik ve anizotropik değiş tokuş etkileşimleri için histeresis döngüleri elde edilmiştir. Zorlayıcı alan, kalıcı manyetizasyon ve histeresis döngü alanı niceliklerinin diğer sistem parametreleri ile değişimi incelenmiş ve değiş tokuş etkileşimindeki anizotropiye göre sistem özelliklerinin değişimi ayrıca çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, we have studied hysteresis behavior of magnetic thin films. The Heisenberg model which is a general form of Ising model and convenient for modeling the systems with high anisotropy in exchange interaction is used with effective field approximation method in 2 spin cluster theory. Performing numerical computations the hysteresis loops are obtained for the systems with isotropic and anisotropic exchange interactions. We have determined the change in coercive field, remanent magnetism and hysteresis loop area with respect to other system parameters. The changes in system properties with respect to anisotropy in exchange interaction is also studied.