Ekstrüzyon işleminde proses parametrelerinin etkisinin sonlu elemanlar ile analizi ve Taguchi yöntemi ile optimizasyonu
Investigation and optimization of extrusion process parameters with finite element analysis and Taguchi method
  1. Tez No: 428032
  2. Yazar: EMRAH SÜNKÜR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEDAT BİNGÖL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Ekstrüzyon yöntemi, çeşitli geometrilere sahip profillerin üretilmesinde yaygın olarak kullanılan bir plastik şekil verme yöntemidir. Ekstrüzyon işleminin uygulanması sırasında ürün kalitesine birçok parametre etki etmektedir. Bu parametrelerin etkisinin incelenmesi ve optimizasyonu zaman, işgücü ve enerji maliyetlerini azaltabilmektedir. Yapılan bu çalışmanın amacı da ekstrüzyon işlemindeki üretim parametrelerinin ekstrüzyon kuvveti ve profil sıcaklığı üzerindeki etkisinin incelenmesi ve ekstrüzyon prosesinin optimizasyonudur. Bu kapsamda ilk aşamada, farklı başlangıç biyet, kalıp ve kovan sıcaklıkları ve zımba hızları kullanılarak sonlu elemanlar yöntemi ile simülasyonlar yapılmıştır. Sonlu elemanlar yöntemi ile gerçekleştirilecek simülasyon sayısı Taguchi yöntemi ile belirlenmiş böylelikle 81 adet olan simülasyon sayısı 9'a indirilmiştir. Simülasyonlar sonlu elemanlar programı Deform 2D programında gerçekleştirilmeden önce sonlu elemanlar programının tutarlılığı literatürden alınan bir çalışma ile mukayese edilmiştir. Mukayese sonucunda bu çalışmadaki simülasyon sonuçlarının kabul edilebilir olduğu görüldükten sonra DEFORM 2D programında gerçekleştirilen simülasyonlardan elde edilen veriler ANOVA ile incelenerek her bir proses parametresinin maksimum ekstrüzyon kuvveti ve maksimum sıcaklığa ne kadar etki ettiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Extrusion method is commonly used for metal forming applications to produce profiles with different shapes. Many parameters effect to the product quality in extrusion process. Investigation and optimization of these parameters can be reduced the producing time, labor and energy cost. The aim of this study is to investigate the effect of process parameters on extrusion load and profile exit temperature for extrusion method. For this purpose, the finite element simulations were performed at the different initial temperatures of billet, die and container, and speed of different ram. The number of finite element simulation were arranged by Taguchi method, so that 9 simulations are performed instead of 81. Before performing all finite element simulations using DEFORM 2D, one of them was performed and compared with the results in literature. The results showed good agreement with the results in literature. After that all 9 simulations were performed and an ANOVA was applied to the results. With this approach, effect of each parameters was determined on maximum extrusion load and temperature.