İlköğretim öğrencilerinin gribe yönelik bilgileri ve öğrencilerin grip aşısı yaptırma durumlarını etkileyen faktörlerin incelenmesi
The i̇nvesti̇gati̇on of the secondary school students' i̇nformati̇on level about flu and the factors whi̇ch effect thei̇r vacci̇nati̇on status
  1. Tez No: 428036
  2. Yazar: GÖNÜL GÖKÇAY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DOĞAN AKÇA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Eğitimi, Health Education
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Grip, ani başlayan yüksek ateş, eklem ve kas ağrısı, kuru ve kesik öksürük, baş ve boğaz ağrısı, halsizlik, burun akıntısı ve rinit ile karakterize olan, asırlardır yüksek mortalite ve morbiditeye yol açan ve günümüzde ölümlere yol açarak gündeme damgasını vuran viral bir hastalıktır. Gripten korunmada aşılama önemli yer tutmakta ve bu aşılama ile %60-85 oranında korunma sağlanabilmektedir. Grip açısından her yaş riskli olmasına rağmen, özellikle 6 ay-18 yaş bireyler grip için yüksek risk taşımaktadır. Çalışmamız ilköğretim öğrencilerinin gribe yönelik bilgileri ve öğrencilerin grip aşısı yaptırma durumlarını etkileyen faktörlerin incelenmesi amacıyla, 3 devlet ve 3 özel okulda 6-7-8. sınıfta okuyan 670 tane öğrenciye yapılmıştır. Veriler anket formu uygulanılarak sağlanmıştır. Veriler yüzdelik oran, ki kare ve ortalamalar 'ortalama±standart sapma' şeklinde sunulmuştur. Çocukların grip hastalığını bilme düzeylerine bakıldığında, %23.7'si grip etkenini viral olarak tanımlamış, %65.5'i gribin bulaşıcı olduğunu, %35.5'i ise gribin kişiden kişiye temas, solunum yolu, enfekte malzeme ile bulaştığını belirtmiştir. Çocukların %39'u gribin belirtilerini, ateş, eklem ve kas ağrısı, kuru ve kesik öksürük, halsizlik, öncüllerinin hepsi olarak ifade etmiştir. Çocukların %44.9'u gripten korunmak için dengeli beslenme ve düzenli uykunun etkin olduğunu, %61'i ise grip olduğunda doktora başvurduğunu belirtmiştir. Çocukların grip aşısına dair bilgi düzeylerinde ise, %48.6'sı grip aşısını duyduğunu, %61.9'u ise grip aşısını ebeveyninden duyduğunu ifade etmiştir. Çocukların, %71.3'ü grip aşısının gerekli olduğunu ifade etmiş ve bu çocukların %82.8'i grip aşısı yaptırmıştır. Grip aşısının gerekli olduğu düşüncesi ile grip aşısı olma durumu arasındaki ilişki anlamlıdır. Veriler doğrultusunda öğrencilerin gribin etkeni, gripten korunma ve bulaşma yollarını, grip aşısını yeterli düzeyde bilmedikleri düşünülmektedir, çocuk ve ebeveynlerin bilgilendirilmesi gerektiği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
Flu is characterized with sudden fever, joint and muscle pain , dry and short coughs, headache and throat sore, fatigue, runny nose and rhinitis. It is a viral illness which has got high mortality and morbidity for ages and also it is still spectacular by causing deaths in our age. In flu protection, vaccination is vital , by vaccination there can be 60-85% protection. Every age is in risk group but especially 6months - 18 year old band is in high risk. Our research has been done to investigate the secondary school students' information level about flu and the factors which affect their vaccination status and has been done at 3 government and 3 private schools over 6,7 and 8th graders totally 670 students. Datas have been collected via questionery forms. Datas have been showed as percentage, qi square and standart deviation. When we check the level of flu awareness among children; %23,7 describe the flu as Viral, %65,5 as infectious. %35,5 of the children state that flu spreads by touching eachother, respiration and by using infected items. %39 of the children stated the symptoms of flu as fever, joint and muscle pain , dry and short coughs, headache and throat sore and fatigue. %44,9 stated the importance of balanced diet and regular sleep for flu protection. %61 stated that they go to doctor when they get flu. %48,6 stated that they have heard about flu vaccine, 61,9 stated they have heard it from their parents. %71,3 of the children stated the necessity of flu vaccine and %82,8 of those children have had their flu vaccine. The relation between the necessity of the vaccine and being done is meaningful.. In the light of the datas collected ,it has been thought that the students do not completely know the agent of flu , protection ways, vaccination and infection ways. İt can be said that parents and children should be informed.