İlköğretim öğrencilerinin sınıf içi olumsuz davranışlarının öğretmen ve öğrenci görüşlerine göre karşılaştırılması
Compare of the views of teachers and students on the negative behavioes of the primary school students in the classes
  1. Tez No: 81599
  2. Yazar: ÖMER DAĞDELEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SUAT PEKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
75 ÖZET Bu araştırma; ilköğretim öğrencilerinin sımf içindeki olumsuz davranışlarına ilişkin öğretmen ve öğrenci görüşlerinin karşılaştırılması amacıyla yapılmıştır. Başlangıçta, araştırmanın problemi ile ilgili yurtiçi ve yurtdışında yayınlanan kaynaklar taranmış araştırma projelendirilmiştir. Araştırma, Ankara ilindeki her birinde iki adet dördüncü sınıf, iki adet beşinci sınıfin olduğu 25 ilköğretim okulunda yürütülmüştür. Bilgilerin toplandığı denekler: dördüncü sınıfta 50 sımf öğretmeni ve 100 öğrenci, beşinci sınıfta 50 sınıf öğretmeni ve 100 öğrenci olmak üzere toplam, 100 sınıf öğretmeni ve 200 öğrencidir. Verilerin işlenmesinde ve değerlendirilmesinde aşağıda verilen sistematik izlenmiştir: a) Kişisel bilgilerin analizi, b) öğrencilerin sınıf içinde öğretmenlere karşı gösterdikleri olumsuz davranışlara ilişkin öğretmen ve öğrencilerin ankete verdikleri yanıtların analizi, c) öğrencilerin sınıf içinde arkadaşlarına karşı gösterdikleri olumsuz davranışlara ilişkin öğretmen ve öğrencilerin ankete verdikleri yanıtların analizi, d) öğrencilerin sınıf içinde ve kendileri ile ilgili gösterdikleri olumsuz davranışlara ilişkin öğretmen ve öğrencilerin ankete verdikleri yanıtların analizi başlıklar altında yapılmıştır. Bu sistematik içinde işlenen veriler, araştırmanın amaçlarında yer alan soruları yanıtlayacak biçimde karşılaştırılmış ve tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
76 SUMMARY This study has been done for the purpose of comparing the views of teachers and students on the negative behaviors of the primary school students in the classes. At the beginning, the resources published inside or outside this country related with the problem of the study were investigated and the research was projected. The study was carried out in 25 primary schools in Ankara where two grade four classes and two grade five classes were available in each. The subjects were as follows: 50 class teachers of grade four and 100 students, 50 class teachers of grade five and 100 students which sums 100 class teachers and 200 students. The following systematic was pursued in the processing and evaluation of the data: a) Analysis of personal information, b) Analysis of the responses of the teachers and students to the questionnaire on the negative behaviors of the students in the classes against teachers, c) Analysis of the responses of the teachers and students to the questionnaire on the negative behaviors of the students in the classes against classmates, d) Analysis of the responses of the teachers and students to the questionnaire on the negative behaviors of the students in the classes on themselves. The data processed under this systematic have been compared and discussed in order to reply the questions that involves in the objectives of the study.