Rus edebiyatında romantizm akımı ve Vasiliy Andreyeviç Jukovskiy
Romanticism in the Russian literature and Vasily Andreyevich Zhukovsky
  1. Tez No: 428114
  2. Yazar: MUSTAFA ÜNSAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BAHAR DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Rus Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rus Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışmanın amacı, Avrupa'da 18.yüzyıl sonu 19.yüzyıl başında klasisizm akımına tepki olarak ortaya çıkan romantizm akımının Batı edebiyatlarındaki gelişimini değerlendirmek, Avrupa'dan farklı nedenlerle ortaya çıkan Rus romantizminin doğuş zeminini ve özelliklerini ortaya koymak ve Rus romantizminin öncülerinden biri olan Vasiliy Andreyeviç Jukovskiy'in yaşamı ve sanatı çerçevesinde romantizme olan etkisini değerlendirmektir. Çalışmada romantizmin batıdaki tarihi aktarılmış, akımın ilkeleri başlıklar altında incelenmiştir. Rus romantizminin özellikleri değerlendirilmiş, Batı edebiyatı romantizmi ile kıyaslama yapılmıştır. Jukovskiy'in hayatı ve sanatı detaylı bir biçimde ortaya konmuş, onun romantizme olan etkisi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate development of of the Romanticism, emerged as a reaction to classicism movements in Europe at the end of 18th century and beginning of the 19th century, to put forward the the birth and features of Russian Romanticism and to assess the impact of Vasily Andreyevich Zhukovsky, one of the pioneer of Romanticism on the Russian Romanticism within framework of his life and art. In this study, the history and features of western romanticism are examined under headings, is evaluated the features of Russian romanticism, Russian romanticism is compared to western romanticsm. Jukovskiy's life and art set forth in detail, is evaluated its impact on the romance.