Tokat Müzesi'ndeki cam kaplar ve 3d modelleme çalışması
Glass vessels in Tokat Museum and 3d modelling
  1. Tez No: 428123
  2. Yazar: KASIM EKER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ YALÇIN TAVUKÇU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 182
Özet
Tokat Müzesi'ndeki cam kapların 76 adeti üzerinde incelemeler yapılmıştır. 9 farklı formun oluşturulduğu çalışma kapsamındaki kaplar, iç kalıp, serbest üfleme ve kalıba üfleme teknikleri kullanılarak üretilmiştir. Sonrasında aletle şekillendirilmiştir. İncelenen kaplarda bezeme zenginliği yoktur. Sarmallar arasında zikzak ve çarkta yapılan çizgi bezemeler kullanılmıştır. Eserler MÖ 5. yüzyıl ortaları ile MS 4. yüzyıl arasına tarihlendirilmiştir. Çalışmada 76 adet cam kap incelenmiş, literatür çalışmaları yapılarak bilgisayar ortamında 2B ve 3D çizimleri yapılmış ve gruplandırılmıştır. Yapılan araştırmalarda eserlerimizin benzerleriyle karşılaştırılarak tarihleme yoluna gidilmiştir. 3D modelleme çalışmasıyla kırık olan eserler tamamlanmış ve eserlerin renklerinin daha net olarak görülebilmesi sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Researches on the 76 pieces of glass vessels in Tokat Museum were done.The vessels in the extent of the work which 9 different shapes were formed were produced by using internal mould,offhand process and mould blowing techniques.Afterwards, they were formed with a tool.There isn't a wealth of ornamentation in the vessels that were researched.Zigzag between the spirals and line ornamentations which were done in wheel were used.The works were dated between the middle of the 5th Century BC and the 4th Century A.D 76 pieces of glass vessels were researched in the work , 2B and 3D drawings were done and grouped in the computer environmet by doing literature study.Dating were resorted by comparing with the likes of our works in the researches conducted.The broken works were completed by 3D modelling study, and it was enabled to be able to be seen more clearly the colours of them.