Erzurum ilindeki yerleşme adlarında coğrafyanın etkisi
The geographical effects on settlement's names in the city of Erzurum
- Tez No: 428124
- Danışmanlar: PROF. DR. SALİHA KODAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 193
Özet
Bu tezin amacı, Erzurum ilindeki yerleşme adlarının verilmesinde etkili olan unsurları belirleyerek, insan ve mekan arasındaki karşılıklı etkileşimin yer adlarına yansımalarını tespit edebilmektir.İnsanlar yaşama alanlarından hem etkilenip hem de o alanı etkiledikleri için yer adları; coğrafyadan, tarihten, ekonomiden ve siyasetten izler taşır. Bu nedenle yer adları, bir yer hakkında genel bilgiye ihtiyaç duyulduğunda, ilk bakılacak kaynaklar arasındadır. Bu bakımdan Anadolu sahip olduğu zengin tarihi ve coğrafyası ile yer adları konusunda güzel örneklerle doludur. Araştırmada, Anadolu'nun doğusunda yer alan Erzurum ilindeki yerleşme adlarını inceleyerek bu çevrenin coğrafi özelliklerinin ve zengin geçmişinin yerleşme adlarındaki etkisi tespit edilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of preparing this thesis is; to determine the elements which became effective when giving names to those places where people have settled, like villages, towns etc…to find out the geopraphical relations between the names and the places.to explore the mutual influence between the people and the places. They live. In fact place's names tell much about their location, history and politics, as people are both affect and being affected by the places they live in.Fort his reason, the names are the most important sources to get general information about that city, town or village. Anatolia is full of beautiful examples of city, town or village names. Because many cultures and civilizations left ruins castles, cities and mahy other evidences through the history. The geographical situation of Anatolia (the location, the mountains, rivers, forests, lakes…) inspired people to give those names to the places they have lived.