Aphrodisias Müzesi'nden bir grup kandil
A group of oil lamps from the Museum of Aphrodisias
  1. Tez No: 428130
  2. Yazar: SÜHEYLA KIRALI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ YALÇIN TAVUKÇU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Bu çalışmada tarihin hemen her döneminde sevilerek kullanılmış olan ve Anadolu topraklarında kazı, araştırma, el koyma ve satın alma gibi yollarla Aphrodisias Müzesi'ne getirilerek koruma altına alınan bir grup kandilin incelenmesi esas alınmıştır. Çalışmamızda yer alan kandillerin stil gelişimini dikkate aldığımızda çeşitli form özelliklerine sahip olduklarını ve Hellenistik Dönem'den Geç Roma Dönemine kadar bir zaman aralığını kapsadığını öğrenmiş bulunmaktayız. Bu çalışmada, müzede yer alan zengin form özelliklerine sahip kandiller, daha çok burun yapılarını dikkate alarak gruplara ayrılmıştır. Bu doğrultuda, burun formları bakımından dokuz gruba ayrılarak incelenmesi uygun bulunmuştur. Kandillerin burun formları ve gövde yapıları bakımından benzer örneklerini, Efes, Tralleis, Kyzikos, Atina Agorası, Korinht, İsthmia, Kibyra gibi bölgelerde görmekteyiz. Yapılan çalışmalarla, Aphrodisias Müzesi'nde yer alan kandillerin Aphrodisias çevresinden üretildiği veya antik dönemde Batı Anadolu kandil üretim merkezlerinden ticaret yolu ile buraya getirildiği ortaya konulmaya çalışılmıştır. Ayrıca, Aphrodisias antik kentinde yapılan araştırmalarda, bu yerleşim yerindeki toprağın seramik yapımına çok uygun bir yapıya sahip olduğu gözlenmiştir. Hatta günümüzde bile Aphrodisias'a yakın olan ilçe ve köylerde seramik üretilen küçük atölyelerin varlığını bilmekteyiz.
Özet (Çeviri)
This work is used and enjoyed in almost every period of history in Anatolia during the excavations, research, investigation and seizure brought to Aphrodisias Museum of ways, such as buying a bunch of candles placed under protection is based. They have the characteristics we take into account the various forms of style lamp development work in our area and we have learned that the Late Hellenistic Period covers a time period to the Roman Period. In this study, lamps with rich of the nose. In this respect, in terms appropriate to examine nasal forms were divided into nine groups. The nose forms and terms of similar examples of body Kandil, Ephesus, Tralleis, Cyzicus, Athens Agora, Korinht, Isthmia, we see in areas such as Kibyra. The studies, around the lamps of Aphrodisias Aphrodisias Museum is located in the ancient trade route is manufactured or candle manufacturing centers in western Anatolia were brought here tried to put forward. In addition, research conducted in the ancient city of Aphrodisias in this building settlements on land the ceramics was observed to be a very suitable structure. Even today, close to the towns and villages in the ceramics produced in Aphrodisias we know the existence of small workshops.