Genelleştirilmiş lineer modeller: Akademik danışmanlık hizmetlerinden memnuniyet üzerine bir uygulama
Generalized linear models: A practice on contentment of academic counseling services
  1. Tez No: 428158
  2. Yazar: İKRAM YUSUF YARBAŞI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET SUPHİ ÖZÇOMAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, Eğitim ve Öğretim, İşletme, Econometrics, Education and Training, Business Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ekonometri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bağımlı değişkenin normal dağılıma uymadığı durumlarda, regresyon modeli oluşturmada veri dönüşüm teknikleri kullanılmaktadır. Bağımlı değişkenin dönüşümü, hem bağımlı değişkeninin normal olmamasının hem de varyans eşitsizliğinin üstesinden gelmede çok etkili bir işlemdir. Bu tezde normallik ve sabit varyans karşılanmadığında veri dönüşümüne alternatif bir yaklaşım olan Genelleştirilmiş Lineer Modeller ele alınmıştır.Genelleştirilmiş Lineer Modeller, normal olmayan bağımlı değişken yanıt dağılımlarını göz önüne alan hem doğrusal hem de doğrusal olmayan regresyon modellerinin bir bileşimidir.“Genelleştirilmiş Lineer Modeller: Akademik Danışmanlık Hizmetlerinden Memnuniyet üzerine bir uygulama”adlı bu tez üç bölümden oluşmaktadır.Birinci bölümde, Üssel dağılım ailesi hakkında bazı temel bilgiler verilmiştir.İkinci bölümde, Genelleştirilmiş Lineer Modellerin tanıtımı yapılarak, yapısı ve özelliklerinden bahsedilmiş, parametre tahmini için farklı yöntemler verilmiştir. Bununla birlikte, model yeterliliğinin kontrolü için bazı yöntemler, hipotez testleri ve güven aralıkları hakkında bilgiler verilmiş, bazı özel Genelleştirilmiş Lineer Modeller tanıtılarak, model seçim kriterlerine değinilmiştir.Üçüncü bölümde ise Atatürk Üniversitesinde öğrenim gören lisansüstü öğrencilerinin akademik danışmanlık hizmetlerinden memnuniyetleri üzerine bir anket uygulanmış, anket verilerine Genelleştirilmiş Lineer Modellerden Lojistik Regresyon modellemesi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
In cases normal dispersion doesn't comply with dependent variable, data conversion techniques are being used in the regression model fitting. Conversion of the dependent variable is an effective process both in the case of abnormality of dependent variable and dealing with the variance inequality. In this thesis, when normality and constant variance are not met, being an alternative approach to data conversion Generalized Linear Models are discussed. Generalized Linear Models are a combination of both linear and nonlinear regression models that take into account the distribution of answers of abnormal constant variable. Named as“Generalized Linear Models: A Treatment on Contentment of Academic Counseling Services”, this thesis is consist of three sections. In the first section, the basic informations are given about exponential distribution. In the second section, Generalized Linear Models are being introduced, structure and features of the models are mentioned and different methods are given for parameter estimation. In addition that informations are given related to some methods for control of model adequacy, hypothesis testing, confidence interval, introducing particular Generalized Linear Models and model selection criteria are mentioned. In third section, a survey on contentment of academic counseling services were applied to graduate students who study at Ataturk University and Logistic Regression Modeling that is one of Generalized Linear Models was applied to data from this survey.