Musa Kâzım Efendi'nin hayatı, eserleri ve din anlayışı
Musa Kazim Efendi's life, work and religious understanding
- Tez No: 428163
- Danışmanlar: PROF. DR. RUHATTİN YAZOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Felsefe, Religion, Philosophy
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Musa Kâzım; materyalizmin ve onun türevi olan pozitivizmin genç dimağlara tasallut ettiği, siyasi ve ictimâî tsunamilerin sahilleri tahrip ettiği bir ortamda savunmacı ve yol gösterici bir üslupla üst seviyede makaleler ve kitaplar yazan, ülkesini ve milletini seven, görev ve sorumluluk bilinci ile çağın problemlerine çözüm arayan; dil, edebiyat, belâgat, mantık ve hikmet gibi ilimleri özümseyen bir âlimdir. Kendisi Osmanlı Devleti'nin son döneminde yaşamış ise de, savunduğu görüş ve ileri sürdüğü çözüm önerileri ile adeta günümüz problemlerine de çözüm getiren ilim ve hikmet sahibi bir mütefekkirdir. Musa Kâzım, sadece şeyhülislamlık görevi ile yetinip makamına çekilmemiş, İslâm dünyasının kurtuluşu için önemli eserler ve makaleler kaleme almış, verdiği konferanslarla toplumu birebir irşâd etme gayreti göstermiştir. Bu bilimsel ve sosyal faaliyetlere ilaveten bildiriler de yayınlamış, bireysel ve toplumsal sorunlarla ilgilenilmesini istemiş ve özellikle insanların başıboş bırakılamayacağını vurgulamıştır. Batı medeniyeti karşısındaki çekinceleri ve sağlıklı bir medeniyetin ancak din ile gerçekleşebileceğine dair fikirleri sebebiyle Musa Kâzım, kendi dönemindeki entelektüel İslâmcılarla aynı cephede yer almıştır.
Özet (Çeviri)
Musa Kazım wrote articles and books with guidance to the next generations and defensive style and he loved the country and the nation, with duty and responsibility to find solutions to problems with age; who absorbed language, literature, rhetoric, knowledge like logic and wisdom. Even though he lived in the last period of the Ottoman Empire, he is a thinker with the knowledge and wisdom who defend the opinion that the solution to today's problems with almost put forward solutions. Musa Kazım wasn't satisfied with just Sheikh ul-Islam task he also wrote important Works and articles for the liberation of the world of Islam and showed the effort for guidance the community by conferences. He has also published papers in addition to scientific and social activities, he wanted to deal with personal and social problems and in particular stressed that people unattended. Because of ideas about reservations against Western civilization and a healthy civilization can be realized with religion, Musa Kazım took place in facades with the same period intellectual Islamists.