Sosyal medyanın markaya yönelik tutum ve satın alma niyetine etkileri
The effects of social media on attitude towards brand and purchase intention
- Tez No: 428165
- Danışmanlar: PROF. DR. AYSEL ERCİŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
İnternet kullanımının yaygınlaşması ve sosyal medyanın artan kullanımı ile birlikte tüketiciye ulaşmak ve etkilemek isteyen firmalar sosyal medyanın sağladığı imkanları kullanmaya başlamışlardır. Sosyal medyada yer alan firmalar düşük maliyetle geniş kitlelere ulaşabilmektedir. Firmalar markalarına yönelik olumlu tutum ve bağlılık oluşturmak için insanların etkileşim içinde oldukları sosyal medya araçlarını kullanmaktadırlar. Bu çalışmada sosyal medyanın markaya yönelik tutum ve satın alma niyetine etkileri incelenmiştir. Sosyal medyada markaya yönelik tutuma bilgi paylaşımı, topluluğa uyma arzusu ve hoşlanılan aktivitelerin etkileri, marka bağlılığına hoşlanılan aktivitelerin etkisi araştırılmıştır. Ayrıca markaya yönelik tutum ve marka bağlılığının satın alma niyetine etkileri de incelenmiştir. Anket çalışması Erzurum merkez ilçede yapılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre bilgi paylaşımı, topluluğa uyma arzusu ve hoşlanılan aktivitelerin markaya yönelik tutum üzerinde anlamlı etkileri olduğu, hoşlanılan aktivitelerin de marka bağlılığı üzerinde anlamlı etkisi olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca marka bağlılığı ve markaya yönelik tutumun satın alma niyeti üzerinde anlamlı etkileri olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
With the fact that the use of internet becomes common and the increasing use of social media the firms that want to reach the consumers and to affect them have begun to use the opportunities which the social media provides. The firms in the social media have been able to reach large groups through low cost. The firms have used the social media means with which the people interact so that they can get the positive attitude and attachment towards their brands. In this study the effects of social media on attitude towards brand and purchase intention were researched. In social media the effects of information share, the desire for obeying the society and entertainment activities on the attitude towards the brand, the effect of entertainment activities on the brand attachment were researched. In addition the effects of the attitude towards the brand and the brand attachment on the purchase intention were examined. The survey was made in the central district of Erzurum province. According to the research results, it is determined in the social media the information share, the desire for obeying the society and the activities which are enjoyed have got meaningful effects on the attitude towards the brand and besides, the activities which are enjoyed own meaningful effect on the brand attachment. In addition, it is observed that in social media the brand attachment and attitude towards the brand are meaningful effects on the purchase intention.