Mali ve iktisadi değişkenlerin BIST'te işlem gören şirketlerin sermaye yapısı üzerindeki etkileri
Financial and economi̇c variables effect on capical structure of companies traded in the Istanbul stock exchange
  1. Tez No: 428168
  2. Yazar: KHADİJEH AGHAPOUR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OSMAN BERNA İPEKTEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Çalışmanın amacı, BIST'te işlem gören 40 adet banka, finansman, sigorta, finansal kiralama ve holding şirketlerine ait 2008-2014 yılları arasında yıllık veriler kullanılarak mali ve ekonomik değişkenlerin sermaye yapısı üzerindeki etkisini araştırmaktır. Bu doğrultuda panel veri analizi yöntemi kullanılarak, açıklayıcı değişkenlerin sermaye yapısı üzerindeki etkisi tahmin edilmiştir. İşletmelerin kurulabilmesi, faatiyetlerini sürdürebilmesi için uygun tutarlarda ve yapıda sermayeye ihtiyaçları vardır. İşletmelerin sermaye yapısı, temelde yabancı kaynak ve öz kaynak olarak ikiye ayrılır. Araştırma sonuçlarına göre, bir mali değişken olan net kâr sermaye yapısı üzerinde etkili bulunmamıştır. Sermaye üzerinde Borç-Aktif oranının etkisi pozitif olarak elde edilmiştir. İktisadi değişkenler olarak enflasyon ve faiz oranlarının sermaye yapısı üzerinde negatif ve anlamlı ilişkiye sahip oldukları tespit edilmiştir. Ayrıca, döviz kuru ve Gayrı Safi Yurtiçi Hasıla (GSYH) değişkenlerinin etkisi bağımlı değişken üzerinde pozitif ve istatistiksel olarak anlamlı tahmin edilmiştir. Tahmin sonuçlarına göre, sermaye yapısı üzerinde enflasyon oranı ve faiz oranı etkisi negatif, döviz kuru ve GSYH'nın etkisi ise pozitif olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of the study, evaluating the impact of financial and economic variables on capital structure of 40 banks, finance, insurance and leasing of the holding companies traded on Istanbul Stock Exchange (BIST) by using annual data between 2008-2014. In this direction, by using panel data analysis method, the impact of explanatory variables on the capital structure of companies was estimated. In order to establish and maintain of firms capital is necessary. The capital structure of the business, basically divided into liabilities and equity. According to the survey, there was no effect of net profit as fiscal variable, for the capital structure. The effect of the debt-assets ratio was obtained positive on capital structure. Economic variables of inflation and interest rates effecting capital structure sinificantly negative. In addition, the impact of the variable exchange rate and Gross Domestic Product (GDP), on dependent variable was estimated positive and statistically significant. According to the results, the impact of inflation and interest rates on the capital structure are negative and the impact of exchange rate and GDP has been positive on capital structure.