Gürcistan ekonomisi ve Türkiye-Gürcistan ticari ilişkilerinin analizi
The economy of Georgia and analiysis of trade relations between Turkey and Georgia
- Tez No: 428169
- Danışmanlar: PROF. DR. KEREM KARABULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Türkiye'nin kuzey doğu sınır komşusu olan ve yüzyıllardır farklı yönetimler altında yaşamış olan Gürcistan, SSCB'den ayrıldıktan sonra bağımsız bir devlet statüsüne kavuşmuştur. Bağımsızlık yılı olan 1991'den sonra Gürcistan Cumhuriyeti hükümetleri, ülkeyi siyasi sorunlardan kurtarma çabasının yanında ekonomik yönden de kalkındırmanın yollarını aramışlardır. Gürcistan'ın siyasi ve ekonomik bağımsızlığı, Rusya'nın bölgesel hakimiyetini kaybetmesi, Gürcistan'ı Türkiye için önemli bir Pazar haline getirmiştir. Bu doğrultuda, Türkiye, Gürcistan ile ekonomik, siyasi ve sosyal ilişkilerini geliştirmiştir. Bu çalışmada, öncelikle 1991 sonrası dönemde Gürcistan ekonomisinin mevcut durumu ve gelişim seyri incelemiştir. Daha sonra, hazırlanan anket yardımı ile Türkiye-Gürcistan arasındaki dış ticaret analiz edilmiştir. Hazırlanan anketler, Gürcistan ile sınır kenti olan Artvin ilinde uygulanmıştır. Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliğine Bağlı 86 firmaya anket uygulanmıştır. Bunlardan eksik bilgi içeren 6 adet anket değerlendirme dışı bırakılmış ve 80 anket değerlendirilmiştir. Elde edilen veriler SPSS-20 programında analiz edilmiştir. Analiz sonuçlarına göre, Türkiye-Gürcistan arasındaki ticarette en önemli problem altyapı yetersizliğidir. Gürcistan ile ticaret yapmanın en önemli sebebi, bu pazara erken girmektir. Gürcistanlı işadamları ile ortaklık kurma isteksizliği mevcuttur. Bölge ticaretinde en çok önemsenen ülke İran'dır. Sonuç olarak, Gürcistan ekonomisi ve pazarının çok büyük olmadığı, ancak Türkiye için stratejik önemi olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
Georgia, who is a neighbor of Turkey on the north-eastern border and lived for centuries under different governments, gained the status of an independent state after leaving the USSR. After 1991, which is the year of independency, the Republic of Georgia searched for ways of economic recovery in addition to political problems. The political and economic independence of Georgia and the loss of Russia's regional dominance made Georgia an important market for Turkey. In this respect, Turkey developed its economic, political and social relations with Georgia. In this study, primarily the current situation and development trend of the Georgian economy after 1991 was investigated. Then, the foreign trade analysis between Turkey and Georgia was conducted with the help of a questionnaire developed. These questionnaires were administrated in Artvin, which is a neighbor city of Georgia. The questionnaire was administrated on 86 companies affiliated with Eastern Black Sea Exporters Union. 6 questionnaires were excluded due to the missing information and 80 questionnaires were included to be evaluated in the study. The information obtained were analyzed by SPSS 20 software. According to the results, the most important problem between Turkey and Georgia is the lack of infrastructure in trade. The most important reason to do trade with Georgia is early entry into this market. Georgian businessmen seem reluctant to develop partnerships with Turkish people. The most important country in trade of the region is Iran. As a result, although the economy and market of Georgia is not very large, it has a strategic importance for Turkey.