International marketing strategies of Ekom-Eczacıbaşı in the Russian market
Ekom-Eczacıbaşı'nın Rusya piyasasındaki pazarlama stratejileri
- Tez No: 42819
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞAYESTE DAŞER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1995
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Koç Üniversitesi
- Enstitü: İşletme Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
Rusya' nin piyasa ekonomisine geçmesiyle birlikte Batı Avrupa ülkeleri ile Rusya arasındaki ticaret hacminde belirgin bir artış kaydedilmiştir. Rusya' nin yakın komşusu Türkiye, bu gelişmenin getirdiği avantajlardan gerek özel sektör yatırımları, gerekse doğalgas anlaşması gibi devletler arası anlaşmalar sayesinde faydalanmıştır. Bu piyasa araştırması Ekom-Eczacıbaşı' nın Rus piyasasına girişinin mümkün olup olmadığını araştırmak için uygunlanmıştır. Üç kısımdan oluşan bu projede, ülke analizi, piyasa testi ve rakiplerin analizi, pazarlama planı gibi konular detaylı şekilde incelenmiştir. Elde edilen sonuçlar Ekom-Eczacıbaşı1 nin Rus piyasasına girişi başarılı olacağını destekleyici niteliktedir.
Özet (Çeviri)
With Russia's opening to the market economy, many Western countries began trading with Russia. From the beginning, Turkey, being Russia's neighbour country, benefited from deals such as the natural gas deal. This market research was undertaken to analyse the possibility of Ekom- Eczacıbaşı's entry to the Russian market on an established base. This study has three parts: Country Analysis, Market Audit & Competitive Market Analysis, and Preliminary Marketing Plan. The analysis provided supporting evidence that the entry of Ekom-Eczacıbaşı will be successful.