Valuation of non-current assets and liabilities
Duran varlıkların ve borçların değerlemesi
  1. Tez No: 42820
  2. Yazar: SİNAN TİMUÇİN GÜVEN
  3. Danışmanlar: NAZIM HİKMET
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Koç Üniversitesi
  10. Enstitü: İşletme Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 23
Özet
ÖZ Bilanço kalemlerinin değerlemesi her bakımdan çok önemlidir. Şirket sahiplerine göre doğru değerleme, işletmenin gerçek durumunu gösterirken ortaklara da yapılan yatırımın tatmin edici olup olmadığı hakkında bilgi verir. Ayrıca denetleyiciler için de şirketin gerçek performansını gösteren bir bilanço olmalıdır. Gerçek bir bilanço elde etmek için, bilançodaki her kalem detaylı bir şekilde tanımlanmalı ve hepsinin değerleme metodları ortak kullanımlar için düzenlenmelidir. Bilançolar ayrı yöntemlerle hazırlanacağından herkes teorik olarak bir bilançoyu bir başkasıyla karşılaştırabilir. Burada, duran varlıkların ve borçların değerleme metodları incelenmiştir. Türk Ticaret Kanunu, Vergi Usul Kanunu ve Sermaye Piyasaları Kurulu düzenlemelerine göre bu metodlar kısaca incelenmiştir. IV
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Valuation of balance sheet items is very important from every point of view. In the owner of the company's view, it represents the real situation of the organization where on the other hand from the shareholders point of view it reflects whether the investor should be satisfied with its investment or not. Also for the auditing authorities, there should be a fair presentation of the company. In order to achieve a fair balance sheet, every item to be placed should be described in detail and the relevant valuing method for each should be regulated for common usage. Since the balance sheets would be prepared by the same way as it was described in the regulations, everyone would be satisfied when comparing one with another theoretically. In this thesis it was tried to analyze the valuing methods of non-current assets and liabilities. The regulations of Turkish Commercial Law, Turkish Tax Code and Board of Capital Markets are discussed briefly. Ill