Bauhaus Okulu'nun heykel sanatı ve sahne tasarımına etkileri ve bir performans uygulaması
The impact of Bauhaus school on sculpture art and scenic design and a stage performance
- Tez No: 428204
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜREYYA TEMEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Sahne ve Görüntü Sanatları, Fine Arts, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Heykel Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 239
Özet
Bauhaus, 1919 ve 1933 yılları arasında I. Dünya Savaşı'nın olduğu dönemde Almanya'da ortaya çıkar. Modern sanat ve mimarlığa katkıda bulunmuş önemli bir uygulamalı güzel sanatlar okulu ve aynı zamanda“sanat kültürü”merkezidir. Walter Gropius'un sanat ve zanaatı aynı çatı altında toplaması amacıyla kurulur. 20. yy.'da mimari, tasarım ve sanat alanlarında yeni akımlar meydana getiren ve endüstri alanında da teknolojiyi kullanarak, bünyesinde barındırdığı öğrencilere el sanatları, çizim ve bilimi kapsayan bir eğitim vermiştir. Bauhaus Okulu'nda uygulanan eğitim ve öğretimde, öğrencilerin kişisel becerilerini geliştirebilecek bir atölye sistemi kurmak ve iyi ustalar yetiştirmek temel amaçtır. Bauhaus'u diğer tasarım okullarından ayıran en önemli özelliği makinelerden yararlanarak sanatsal eserler yapmayı benimser. Öğretim mimarlık, resim ve heykel olarak üç sanat dalında toplanır. Bu alanların dışında metal, tiyatro, vitray gibi atölyelerde de eğitim verilir. Bauhaus'ta okuyan öğrenciler eğitim gördükleri bir dönem boyunca temel eğitim dersi alırlar. Bu eğitimi aldıktan sonra öğrenciler, el becerilerini geliştirmek için atölyelerde bir el işçiliği öğrenip ve aynı zamanda gelecekte endüstri ile birlikte iş birliği içinde çalışmaya hazırlanırlar. Bauhaus'un tarihine bakıldığı zaman okul, farklı şehirlerde, farklı yöneticilerle ve onların çalışmalarıyla çeşitli dönemlere ayrılır. 1919 ve 1933 yılları arasında 14 yıl süreyle varolan Bauhaus; Weimar, Dessau ve Berlin olmak üzere üç dönemden oluşur. 1919'da Weimar'da eğitim ve öğretime başlayan Bauhaus'u, Nazi yanlıları, yeniliğe ve modern sanat akımlarına karşı olmalarından dolayı okulu kapatmaya çalışır. Weimar'da 4 yıl varlığını sürdürebilen okul, 1923'de Dessau'ya taşınmak zorunda kalır. Nazi taraftarları Dessau'da da Bauhaus'u fazla barındırmazlar ve bundan 9 yıl sonra yani, 1932 yılında Berlin'e taşınmak zorunda kalır. Bir kaç ay burada eğitim ve öğretimini sürdürdükten sonra 1932 yılında Nasyonel Sosyalist Parti'nin isteğiyle Dessau Belediyesi Bauhaus'u kapatır. Van der Rohe, Berlin'de özel bir enstitü olarak devam etmek ister ve boş bir telefon fabrikasını kiralar. Fakat bu çözüm de uzun sürmez ve okul 1933 yılında Gestapo tarafından süresiz olarak kapatılır. 20. yy.'da sanatçılar yeni arayışlara, yeni gerçekleri bulmaya yönelirler. Empresyonizm, Ekspresyonizm, Kübizm, Fütürizm, Konstrütivizm, Dadaizm vb. gibi sanat akımlarının ortaya çıkışıyla birlikte heykel ve sahne tasarımı alanında da önemli sanatçılar eserler verir. Bauhaus'un sahne tasarımına ve heykele getirdiği yenilikler okulun bulunduğu dönem içinde oldukça radikal karşılanmıştır. Geleneksel olan her şeyi reddederek, tekniğin getirdiği tüm yeniliklerden yararlanmışlar ve estetik bütünlüğü de korumayı amaçlamışlardır. Mekanik sahne ve bedenin mekân içindeki hareketi gibi teknik ve estetik sorunlara eğilmiş ve sonuçta kendinden sonra gelen birçok tasarımcı ve yönetmene öncülük etmişlerdir.
Özet (Çeviri)
Bauhaus came out between the years of 1919 and 1933 during the period of First World War in germany. Bauhaus was an important art school which contributed to modern art and architecture. It was set up for Walter Gropius' aim of gathering art and craft under the same roof. For the students, education covering handicrafts, drawing, and science was given through industry in the schoo, which led the born of new movements in the fields of art, architecture and design in 20th century. The main aim of the education in Bauhaus school was to set up a workshop where students would develop their personal skills. The most important feature of Bauhasu school, different from the other design schools was the integration of machine use in producing works of art.There were three main art branches on which training was carried, which were architecture, painting, and sculpture. Apart from these, there were also education shops for weaving, metal, stonework, terra cotta, theatre, and stained glass. Students in Bauhaus received basic education during their eduction life. After this education, they adopted a hand-workmanship in shops, and at the same time, prepared for working in corroboration with indutrsy in future. When the history of Bauhaus was considered, there were several periods to different cities, administrators and their works. In the history of Bauhaus, in service between the years of 1919 and 1933 for fourteen years, there were three periods called Weimar, Dessau and Berlin, respectively. Against innovation and modern art movements, Nazi pros tried to close the school, which started to educate in 1919 in Weimar. Bauhaus continued education in Weimar for four years and then was transferred to Dessau in 1923. But, Nazi pros did not host Bauhaus in Dessau and 9 years later, in 1932 Bauhaus went to Berlin. After a few months of education here, Bauhaus was closed up by the municipality of Dessau in 1932 on the demand of National Socialist Party. Van der Rohe desired to go on education as a private institution in and so rented an empty telephone factory. But this solution did not work out and the school was indefinitely closed by Gestapo in 1933. In 20th century, art movements such as Impressionism, Expressionism, Cubism, Futurism, Constructivism, and Dadaism rised in this era. With the born of these movements, important artists composed works in sculpture and scenic areas The innovations in scenic design and sculpture by Bauhaus were considered quite radical within its own period. Becasuse, they were against all the elements of conventionalism and used all the innovations by the technique. Moreover, they aimed at keeping aesthetics. They touched on aesthetic and technic problems such as mechanic stage and the movement of body in the location and thus pioneered many subsequent designers and directors