Core components of effective intelligence
Verimli istihbaratın ana bileşenleri
  1. Tez No: 428218
  2. Yazar: HASAN GÜL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. UFUK AYHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Uluslararası İlişkiler, Public Administration, International Relations
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Polis Akademisi
  10. Enstitü: Güvenlik Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Güvenlik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu tez, verimli istihbaratın ana bileşenlerini ortaya çıkarmayı amaçlamıştır. Dolayısıyla yazar, ilgili tüm literatürü istihbaratı tanımsal açısıyla, istihbaratın teorisiyle, istihbarat analizcisi ve analizin etkisi ve istihbaratın denetimiyle birleştirmiştir. Buna ek olarak, ilgili tüm veriler, belgeler, raporlar, makaleler, kitaplar ve kaynaklar incelenip, analiz edilmiştir. İstihbaratla ilgili tüm literatür taranırken, kütüphane araştırması yapılmıştır. Buna ek olarak, niteliksel yöntem kullanılarak, tümevarım yaklaşımı amaçlanmıştır. Bu sayede, istihbaratla istihbaratın nasıl daha verimli hale getirileceği arasında ki köprü kurulmuştur. Bu tez, verimli istihbaratın ana bileşenlerini belirlemek için, 4 ana bölümü analiz etmiştir. İlk bölümde, istihbarat tanımı, istihbaratın süreçleri ve istihbaratın fonksiyonları incelenmiştir. İkinci bölümde, istihbaratta teori olmasının nedenleri, istihbarat üzerine yaklaşımlar ve görüşler analiz edilmiştir. Üçüncü bölümde, analizcinin işlevsel temel bileşenleri ve analizin türleri tartışılmıştır. Dördüncü bölümde, demokrasinin işlevi ve tanımı, demokratik denetim ve demokratik denetime olan ihtiyaç, demokratik denetim üzerine yaklaşımlar ve mekanizmaları analiz edilmiştir. Bu çalışmanın sonunda, bu tez verimli istihbaratın temel bileşenlerinin olabileceğine dikkat çekmiştir. Yapılan araştırmanın sonucuna göre, verimli istihbaratın üç temel bileşeni olabilir; istihbaratta analiz ve analizci, istihbarat teorisi ve istihbarat denetimi. Bu üç temel bileşenle, verimli istihbarat ve verimli istihbaratın temel bileşenleri ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to figure out the core components of effective intelligence. Therefore, the author of this thesis combines all related literature with definitive perspective of intelligence, theory of intelligence, impact of analysts and analysis and oversight of intelligence. Furthermore, all related data, documents, reports, articles, books and resources are reviewed and analyzed. All the literature regarding intelligence is reviewed which is based on library research. In addition to this, qualitative research methods are used to have inductive approach. Through this way, the bridge between intelligence and how intelligence may be more effective is built. This thesis, analyses four main chapters to indicate the components of effective intelligence. In the first chapter, definition of intelligence, processes of intelligence and function of intelligence are analyzed. In the second chapter, reasons of having theory on intelligence, approaches on intelligence and views are analyzed. In the third chapter, functional core components of analysts and types of analysis are discussed. In the fourth chapter, definition and function of democracy, democratic oversight and needs of democratic oversight and approaches on democratic oversight and mechanism are analyzed. At the end of the study, it is indicated that there might be several core components of effective intelligence. The results reveal that there can be three essential core components of effective intelligence as analysts and analysis on intelligence, theory of intelligence and oversight of intelligence. By gathering of those three core components, effective intelligence and core components of effective intelligence can be revealed.