European accounting standards
Avrupa'daki muhasebe standartları
  1. Tez No: 42822
  2. Yazar: SALİH SERDAR KADAİFÇİ
  3. Danışmanlar: NAZIM HİKMET
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Koç Üniversitesi
  10. Enstitü: İşletme Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 28
Özet
OZ: Avrupa Birliği kavramı işgücünün, malların ve sermayenin serbest dolaşımı ilkesi üzerine inşa edilmiştir. Böylesine bir tek pazar ortamında üye ülkelerdeki fınansal raporlama standartlarının uyumunun sağlanması hayati bir ihtiyaç halini halmıştır. Bu standartların oluşturulması amacıyla Avrupa Topluluğu Konseyi tarafından çok önemli iki yönerge yayınlanmıştır:“Dördüncü ve Yedinci Yönergeler”. Dördüncü Yönerge 25 Temmuz 1978 tarihinde kabul edilmiştir. Bu yönergeyle mali tablolar ve ilgili dipnotların yapısal şekli ve içeriği hakkında düzenleme yapılmıştır. Aslında bu yönerge çeşitli alternatifler sunmuş ve üye ülkeleri kendi yerel mevzuatlarına en yakın olan seçeneği kabul etme hususunda serbest bırakmıştır. Bu seçenekler arasındaki uyum ise dipnotlar ve ekler ile sağlanmaya çalışılmıştır. Yedinci Yönerge ise 1 Ocak 1983 tarihinde kabul edilmiştir. Bu yönergeyle konsolide mali tablolar ve dipnotlar hakkında düzenlemeler yapılmıştır. Bu tez çalışmasında Dördüncü ve Yedinci yönergeler ve dolaylı olarak Avrupada ki harmonizasyon çalışmaları incelenecektir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT: European Community concept is based on the free movement of labour, goods and capital. Such a single market environment required standardisation of financial reporting in the member countries. Two very important directives issued by the European Community Council in order to establish standards:“ Fourth and Seventh Directives”. European Community Council accepted the Fourth Directive in the date of 25 July 1978. Fourth Directive regulates the format and the structural content of the financial statements and footnotes. In fact by this directive, several options are provided and member countries are allowed to adopt one of them which is more suitable to it's local regulations. Harmonisation between those options is realised by the footnotes and disclosures. The Seventh Directive is issued in January I 1983. By this directive it has been aimed to provide standards for the consolidated financial statements and footnotes. The detailed investigation of Fourth and Seventh directives and also their important relevancy to the harmonisation efforts in the European Community will be covered in this thesis.