Avrupa Birliği'nde kamuyu aydınlatma ve kurumsal şeffaflık: AB'ye üye ülkelerde finansal raporlama ve uluslararası muhasebe standartlarına uyum
Public disclosure and corporate transparency in the European Union: Financial reporting and compliance with international accounting standards in EU member states
  1. Tez No: 977974
  2. Yazar: HARUN DUMLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SONER AKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Avrupa Birliği'nde (AB) finansal şeffaflık, kamuyu aydınlatma ve Uluslararası Finansal Raporlama Standartları (IFRS) uyumunu çok boyutlu bir perspektifle incelemektedir. Öncelikle finansal raporlama ve şeffaflığın tarihsel gelişimi ele alınmış, 2000 öncesi düzenlemeler ile 2000 sonrası dönüşüm karşılaştırmalı biçimde değerlendirilmiştir. Ardından AB'nin finansal raporlama ekosisteminde rol oynayan kurumlar (ESMA, EFRAG ve ulusal otoriteler) ile temel düzenleyici Çerçeveyi oluşturan direktif ve tüzükler analiz edilmiştir. Araştırma, içerik analizi yöntemine dayalı olup hem nitel (tematik kodlama, söylem analizi) hem de nicel (frekans ve uyum endeksleri) tekniklerden yararlanmıştır. Veri seti; ESMA ve EFRAG raporları, ulusal düzenleyici kurum belgeleri ve akademik literatürden derlenmiştir. Bulgular, IFRS uyum trendlerinde AB genelinde ilerleme olmakla birlikte, ülkeler arasında farklılıkların sürdüğünü göstermektedir. Almanya, Fransa, İspanya, İtalya ve Hollanda üzerine yapılan vaka analizleri, raporlama kalitesi, cezai mekanizmaların etkinliği ve dijitalleşme uygulamalarına ilişkin farklı deneyimleri ortaya koymaktadır. Sonuç bölümünde ise AB düzeyinde harmonizasyonun güçlendirilmesi, dijital raporlama (ESAP) entegrasyonu ve Türkiye açısından çıkarımlar öne çıkarılmış, politika önerileri geliştirilmiştir
Özet (Çeviri)
The research is built upon a theoretical framework (migration concepts,ideological approaches, political sociology) and an analysis of migrant profiles in the EU and Turkey. The comparative analysis examines the governance effectiveness of migration policies, their potential to generate or reduce economic and social inequalities, and their ability to foster social cohesion. The findings reveal that, although EU policies are more institutionalized, they still struggle with internal inequalities and issues of social exclusion; whereas Turkey, particularly in the context of mass refugee influxes, faces significant challenges regarding effectiveness, with local dynamics and the temporary protection status leading to complex inequalities in social cohesion. In both cases, it has been observed that the impact of policies on social cohesion remains limited and may, at times, deepen existing structures of inequality. The study emphasizes the need to focus more on the critical balance between effectiveness, equity, and social inclusion in migration governance, offering concrete recommendations for policymakers and future research.