Avuç izinden kimlik tespiti için gerekli karakteristik özelliklerin incelenmesi
Characteristic features of palmprint for identification
  1. Tez No: 428233
  2. Yazar: CENGİZHAN YOLDAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET ALİ TEKİNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Polis Akademisi
  10. Enstitü: Güvenlik Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Adli Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalışmada; avuç izinden istifade oranının arttırılması, konunun bilimsel temellere dayandırılarak delil kesinliğine katkı sağlanması, alanda inceleme yapan uzmanların inceleme sürelerinin kısaltılması ile ihtilafların ve hatalı kararların en aza indirilmesi maksadıyla; avuç izlerinde bulunan karakteristik özelliklerin neler olduğunun tespiti ile söz konusu özelliklerin her bir avuç izi bölgesinde bulunma sıklıkları ve karakteristik özelliklere göre avuç izinin bölgesinin tespiti amaçlanmıştır. Çalışma kapsamında, 30 gönüllü erkek bireyden toplam 60 (30 sağ el, 30 sol el) adet avuç izi alınmıştır. Söz konusu avuç izleri üzerinde bulunan karakteristik özelliklerin (hat sonu, çatal, kısa hat, nokta, çengel, kırık hat, ada, köprü, ikili çatal ve üçlü çatal) sayımları ve tasnifleri yapılmıştır. Müteakiben ise karakteristik özelliklerin avuç izinin bölgeleri arası ile sağ ve sol avuç izi arasında anlamlı farklılık bulunup bulunmadığı“t”testi kullanılarak test edilmiştir. Sonuçta, sağ ve sol avuç izi arasında anlamlı farklılık olmadığı, ancak avuç izinin bölgeleri arasındaki anlamlı farklılıklar olduğu ortaya koyulmuştur. Ayrıca avuç izinde bulunan karakteristik özelliklerin dağılım oranı ile parmak izinde bulunan karakteristik özelliklerin dağılım oranı arasında da farklılık olduğu ortaya koyulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study; it is aimed to increase palmprint benefit ratio, contributing to the accurate proofs with reference to the scientific basis of the subject, to shortening examination duration of experts while minimizing wrong decisions; by determining palmprint regions according to characteristics features and their distribution within the regions. Within the scope of the study, totally 60 palmprints (30 left hand, 30 right hand) are taken from 30 volunteered male. Counting and classification of the characteristic features (ending, bifurcation, short ridge line, point, hook, broken line, island, bridge, double and triple bifurcations) of the subjected palmprints were carried out. As a next step, whether thereexits significant differencesor not between left and right palm print and palm print regions were tested by“t”test. As a result, findings show that there is no significant difference between the right and left palmprint, but there are significant differences between the palmprint regions. Also it has been revealed that, there are differences between distribution rate of characteristic features among the fingerprint and palmprint.