Learning strategies of foreign language learners in an EFL classroom
İngilizce'nin yabancı dil olarak öğretildiği bir sınıfta, yabancı dil öğrenenlerin öğrenme stratejileri
- Tez No: 428238
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜLYA YUMRU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu araştırmanın temel amacı İngilizce'yi yabancı dil olarak öğrenen öğrenciler tarafından kullanılan yabancı dil öğrenme stratejilerini bulmaktı. Ayrıca, bu çalışma en çok ve en az sıklıkla kullanılan yabancı dil öğrenme stratejilerini bulmayı da amaçlamıştır. Bu amaçlara ulaşmak için hem nicel hem nitel araştırma metotları kullanılmıştır. Çalışmanın nicel bölümü, toplamda 50 madde içeren bir envanterden oluşmaktadır. Ve Nitel bölüm, 6 ucu açık soruya sahip, yarı yapılandırılmış görüşme tekniği içermektedir. Bu çalışma Mersin Toros Üniversitesi'nde yürütülmüştür ve 50 öğrenci bu çalışmaya katılmıştır. Bulgular göstermiştir ki yabancı dil öğrenen öğrenciler, yabancı bir dil öğrenirken, Hatırlama, Üst-bilişsel, Bilişsel, Eksik giderme, Duygusal ve Sosyal stratejileri kullanmaktadır. Dahası, bu araştırma ortaya çıkarmıştır ki en çok sıklıkla kullanılan dil öğrenme stratejileri Üst-bilişsel ve telafi stratejileridir. Diğer bir yandan, en az sıklıkla kullanılan yabancı dil öğrenme stratejileri Bilişsel ve Sosyal stratejilerdir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study was to find out the foreign language learning strategies used by EFL learners. Furthermore, this study also aimed to discover the most and the least frequently used language learning strategies. A qualitative and a quantitative research methods were used to reach these aims above. The quantitative part of the study consists of an inventory which includes 50 items in total. And, the qualitative part involves a semi-structured interview, which has 6 open-ended questions. This study was conducted at Toros University in Mersin and 50 students participated in this research. The findings showed that foreign language learners use Memory, Metacognitive, Cognitive, Compensation, Affective and Social strategies while learning a foreign language. Moreover, it was also found that the most frequently used language learning strategies are Metacognitive and Compensation strategies. On the other hand, the least frequently used foreign language learning strategies are Cognitive and Social strategies.