Language learning activities outside the classroom
  1. Tez No: 92976
  2. Yazar: BEKİR DİLMAÇ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İSKENDER HAKKI SARIGÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
128 ÖZET Son yıllarda Türkiye'de ingilizcenin yabancı dil olarak öğretilmesi ve öğrenilmesinde kalitenin arttırılması üzerinde önemle durulmaktadır. Fakat İngilizce öğrenen Türk öğrencilerinin dil öğrenme şekilleri ve stratejileri hakkında çok az şey bilinmektedir. Bu çalışmanın amacı, Gazi Üniversitesi Eğitim Fakültesi İngiliz Dili Eğitimi bölümü öğrencilerinin dil öğrenme stratejilerini ve bununla birlikte sınıf dışı öğrenme aktivitelerini ortaya çıkarmaktır. Beklenildiği gibi ileri düzey öğrencileri dil öğrenme stratejilerini orta düzey öğrencilerden daha sık kullanmaktadır. Fakat bir sonraki anket sonuçları, aynı öğrencilerin sınıf dışı aktiviteleri gerektiği kadar sıklıkla kullanmadıklarını ortaya çıkarmıştır. Giriş bölümünde çalışmanın konusu, problem, amacı ve sınırları sunulmaktadır. İlk bölümde kaynak taramasından elde edilen konuyla ilgili bilgiler verilmektedir. İkinci bölümde uygulanan iki anketten toplanan veriler incelenmektedir. Üçüncü bölümde iki farklı öneri bulunmaktadır; öğrenci ve öğretmenlere yönelik sınıf dışı aktiviteler ve dil öğrenme stratejileri eğitimi için öneriler. Çalışmanın aynı bölümünde örnek bir dil öğrenme strateji dersi de detaylı bir şekilde sunulmuştur. Son bölümde ise çalışmanın bir özeti ve daha sonraki çalışmalar için bazı öneriler yer almaktadır. LC YÜKSEKÖĞRETİM KURULU DOKÜMANTASYON MERKEZİ
Özet (Çeviri)
127 ABSTRACT There has been an increasing emphasis on the improvement of the quality of EFL teaching and learning in Türkiye in recent years. Nonetheless, still very little is known about the strategies and learning processes of Turkish EFL learners. This study aims at revealing the language learning strategies and accordingly out-of-class learning activities used by the students at the TEFL Department of Gazi Faculty of Education, Gazi University. As expected, advanced level students use language learning strategies more often than the intermediate level students. However, the results of the follow-up questionnaire indicate that they do not use out-of- class activities as frequently as they should. In the introduction part, background to the study, the problem, the aim and scope of the study are displayed. The first chapter provides the theoretical background and the relevant literature to the study. In the second chapter the analysis and the interpretation of the data collected through two questionnaires are presented. In the third chapter, two different suggestions are offered; suggestions for out-of-class activities both for students and teachers and suggestions for language learning strategy training. In the same part of the study a sample language learning strategy instruction is presented in details. In the conclusion part, a summary of the study is given and some further remarks for further research are stated.