Privatization of a state owned dairy plant
Devlete ait süt fabrikasının özelleştirilmesi
  1. Tez No: 42824
  2. Yazar: TÜLAY ANLAŞ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SEYMOUR SMİDT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Koç Üniversitesi
  10. Enstitü: İşletme Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
Öz XYZ A.Ş. Marmara Bölgesinde bulunan orta boyutlarda süt ve süt ürünleri fabrikasıdır. Endüstrideki artmakta olan talebi gözönünde bulundurarak kapasitesini arttırmak istemektedir. Yakınlarda bulunan ve devletin satışa çıkarttığı bir süt üretim merkezini satın almak istemektedir. Süt üretim merkezi yeterli kapasiteye sahip olmasına rağmen, bazı makinelerinin yenilenmesi dolayısıyla yatırım yapmak gerekmektedir. Bu firma satın alma işlemi için gerekli olan parayı bankadan kredi alarak sağlamayı düşünmektedir. Bu yüzden, üretim merkezi satın alındıktan sonra sağlanacak likiditenin bankadan alınan krediyi ödemeye yetip yetmeyeceği bu çalışmada incelenmektedir. Bu proje aşağıdakileri incelemektedir: * Türkiye süt endüstrisi, talep ve satışlar, * Gelecek 15 yıl için nakit akışı projeksiyonu. Bu projeksiyon 3 senaryo altında incelenmiştir; optimistik, pesimistik ve en çok olası durumlar göz önünde bulundurulmuştur.*Ayrıca firmanın değeri yine bu üç senaryo altında bulunmuştur. XYZ AŞ.nin önünde iki alternatif bulunmaktadır; ya bu süt üretim merkezini alacaktır yada almayacaktır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT XYZ A.S. is a medium size dairy plant located in the Marmara region. With a growing demand in the industry, the company would like to increase its capacity. There is a state dairy plant located nearby which the government has put out for sale. The company plans to borrow the funds required to purchase the plant. Therefore, management would like to determine whether the cash generated by the new plant will be sufficient to payback the bank loan. This project analyzes : * The dairy industry to determine the production capacity, demand and sales. * Cash projections for the next 1 5 years is made to determine whether cash generated by the business is sufficient to payback the company' s loan. * Cash flow projections are performed under three scenarios: The best case, the worst case, and the most likely.* Cash flow calculations are based on assumptions on sales growth, costs and capital expenditure requirements in the coming years. * The value of the firm is found under three scenarios. There are two alternatives to XYZ company : * Either buy the dairy plant * Or do not buy the plant