Ailenin suç üzerindeki etkisi
- Tez No: 12540
- Danışmanlar: DOÇ.DR. TÜLİN İÇLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
ÖZET Bu çalışmanın amacı ailenin suçlu davranış üzerin deki etkilerini göstermektir. Bu.konuda az sayıda çalışma vardır ve bu çalışmalarda aile detaylı bir şekilde ele alınmamıştır. Çalışmamızda, hükümlülerin sosyal, ekonomik ve aile statüleri, suça ilişkin veriler ve bağımsız değişkenler arası ilişkiler analiz edilmiştir. Örneklemimiz halen Ünye kapalı, Ordu kapalı ve açık cezaevlerinde bulunan 24- kadın, 2?6 erkek suçludan oluş maktadır. 46 Sorudan oluşan soru kağıdı Mayıs ve Haziran 1990 tarihinde hükümlülere uygulanmıştır. Bu çalışmanın sonuçları şöyledir ; hükümlülerin ve ailelerinin eğitim düzeyleri çok düşüktür. Hükümlüler genelde kalabalık ailelerden gelmişlerdir. En çok işlenen suç türü adam öldürmedir ve bu tür suçlu davranışın nedenide çoğunlukla kıskançlık ve arazi anlaşmazlığıdır.
Özet (Çeviri)
ii SUMMARY The aims of this study is to show the effects of fa mily on criminal behavior, There are few studies on this subject and in these studies, family is not taken in detail. In this study, the social, family and economic status of the prisoners, the data related to crime and the rela tionship between crime and other independent variables are analyzed. Our sample consists of twenty-four female and two hund red and seventy-six male prisoners v/hd are still at Ünye closed, Ordu closed and: open -prisons. The questionnaire which consists of 46 qu estions had been applied to the prisoners in May and June 1990. According to the results of this study, the educational levels of the prisoners and of their families are very low. They are coming from large families. Most frequent crime type of criminal belavior is mostly because of jeolousy and land disputes.