Analysis and comparison of the French and Turkish banking systems
Türk ve Fransız bankacılık sistemlerinin analizi ve karşılaştırılması
  1. Tez No: 42834
  2. Yazar: MİNE CENGİZ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SAUGATA BANERJEE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Banking
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Koç Üniversitesi
  10. Enstitü: İşletme Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 42
Özet
ÖZ Ekonomik gelişmişlik açısından farklı kategorilerde yanşan Türkiye ve Fransa, son on yılda bankacılık sistemlerinde önemli değişimler yaşamışlardır. Bu çalışmada, iki piyasanın finansal yapılan analiz edilmiş ve şu açılardan karşılaştırılmıştır: kanunsal çerçeve, piyasa tipi, bankaların aktiviteleri, karlılık, piyasaya giriş engelleri ve banka özelleştirmeleri. Piyasa tipinin belirlenmesinde, Herfindahl-Hirschman Endeksi hesaplanmıştır. Bulgulara göre, Türk ve Fransız bankacılığı oligopol yapılara sahip olup, piyasa yoğunluğu açısından yakın seviyededirler. Ancak, müşteriye sunulan servis ve karlılık açılarından aralarında önemli farklılıklar bulunmaktadır. iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The French and Turkish banking systems have undergone significant changes in the last decade, even though the economies of these two countries are at different stages of development. Financial structures of the two markets are analyzed and compared with regard to the following perspectives: regulatory environment, market concentration, activities of banks, profitability, barriers to entry, and privatization of the banks. The Herfindahl-Hirschman Index is calculated to compare the market concentration. According to the findings, Turkish and French banking industries are oligopolistic and have very close level of concentration. However, there are significant differences in terms of services offered and profitability. 11)