1295-1296 yıllarına ait 2143 numaralı Safranbolu Şer'iyye sicilinin transkripsiyonu
The transcription of Safranbolu Shri'a record number 2143 between 1295-1296
  1. Tez No: 428352
  2. Yazar: ZAFER YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEKİ TEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 262
Özet
Türk tarihi açısından oldukça önemli bilgiler içeren Şer'iyye Sicilleri, Osmanlı tarihinin önemli arşiv kaynaklarından biridir. 2143 numaralı Safranbolu Şer'iyye Sicili H.1295/M.1878 – H.1296/M.1879 yıllarını kapsamakta ve bir tereke defteri özelliği taşımaktadır. Giriş bölümünde Safranbolu'nun coğrafi konumu, tarihçesi, idari yapısı, nüfusu ve ekonomik durumu hakkında bililer verilmiş devamında Osmanlı hukuk yapısı ve şer'iyye sicilleri hakkında bilgilere yer verilmiştir. Belgelerin içerikleri özet olarak verilmiştir. Transkripsiyon yapılarak veriler tablolara dönüştürülmüş, çalışma, değerlendirme ve sonuç kısmı ile sonlandırılmıştır
Özet (Çeviri)
Sharia records, which include quite important information about Turkish History, are one of the most important archive resources of Ottoman History. Safranbolu Sharia Record Number 2143 involves the years H.1295/G.1878 – H.1296/G. 1879 and has a feature of grebate registry. In the introduction part the information is given about the geographical location, history, management, population and economical situation of Safranbolu and then information is given about the Law of Ottoman Empire and Shari records. The contents of the documents are given as a summary.