Ödemeler dengesi kısıtlı büyüme modelinin zaman serileri ile analizi
Balance-of-payments-constrained growth model with time series analysis
  1. Tez No: 428353
  2. Yazar: ORHAN BALCI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İLYAS HAŞİMOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışmada Thirlwall yasasının Türkiye ekonomisi için 1982-2015 yılları arasında geçerliliği test edilmiştir. Thirlwall yasası değişkenlerinin uzun dönem ilişkisi Johansen eş bütünleşme analizi ile test edilmiştir. İthalat talebi gelir esnekliği ise Kalman filtresi yöntemi ile tahmin edilmiştir. Gözlemlenen ve Thirlwall yasası ile hesaplanan büyüme oranları belirli dönemlerde benzerlik gösterse de, McGregor ve Swales testlerine göre, Türkiye ekonomisi için Thirlwall yasasının geçerliliğinin yeterliği olmadığı sonucuna varılmıştır. Ayrıca Kalman filtresi yöntemi ile gayri safi yurt içi hasıla ve ihracat değerleri tahmin edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the validity of Thirlwall's law has been tested for Turkish economy between 1982-2015. The long term relationship between variables of Thirlwall's law has been tested with Johansen co-integration analysis. Income elasticity of the import demand has been tested with Kalman filter method. Observed and estimated growth rates which calculated with Thirlwall law, have shown similarities in particular times. By the way, according to McGregor and Swales test, the validity of Thirlwall law is not in sufficient for whole Turkish economy. Besides, gross domestic product and export values are estimated with Kalman filter estimation method.