The latest step forward in the federalist drift of the European Union: The emergence of Spitzenkandidaten for the Presidency of the European Commission
Avrupa Birliği'nin federalist yöneliminde atılan son adım: Avrupa Komisyonu Başkanlığı için 'Spitzenkandidat'ların' ortaya çıkması
  1. Tez No: 428363
  2. Yazar: EGEMEN ERDAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. WOLFGANG WESSELES
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Türk-Alman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği Siyaseti ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu çalışma, Avrupa federalistlerinin dile getirdiği görüşü savunur ve Avrupa Birliği'nin doğal bir federalist yönelime sahip olduğunu belirterek Avrupa Komisyonu başkanlık seçimlerinin güncel prosedürünü bu federalist yönelimdeki en yeni kritik kavşak olarak kabul eder. Çalışma, bu görüş doğrultusunda, Avrupa Komisyonu başkanlık seçimlerinin güncel prosedürünün Avrupa Birliği kurumları arasındaki“uluslarüstücülük, hükümetlerarasıcılık ve federalizm”eksenli güç mücadelesine etkisini analiz eder. Söz konusu analizi ve görüşü birleştiren çalışma, konu en azından Komisyon Başkanı'nın seçilmesi olduğunda, Avrupa kurumları arasındaki güç dengesindeki değişimin birincil belirleyicisinin Avrupa kurumlarının tarihsel olarak bağlı kaldığı yol olduğunu savunur. Bu görüşü savunmak için de merkezine tarihsel kurumsalcılığın varsayımlarını alır ve bu şekilde sonuca gider.
Özet (Çeviri)
This research supports the view shared by the European federalists that the European Union has a federalist drift by nature, and marks the recent election procedure of the President of the European Commission as the latest critical juncture in this federalist drift. In line with this view, it analyzes the impact of the recent election procedure of the President of the European Commission on the power struggle between the institutions of the European Union in the context of“supranationalism vs. intergovernmentalism vs. federalism.”Combining the analysis and the view in question, the research argues that the historical path dependency of the European institutions constitutes the primary determinant of change in the European institutional power balance, at least in electing the Commission President. To defend this argument, the research positions historical institutionalist assumptions in its core, and draws a conclusion accordingly.