1330 (1914) piyade talimnamesine göre I. Dünya Savaşı arefesinde Osmanlı piyade eğitimi
According to 1330 (1914) infantry regulation, Ottoman infantry training on the eve of the World War I.
  1. Tez No: 428369
  2. Yazar: MEHMET YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. ÖMER DEMİREL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yakınçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 260
Özet
İnsanlık tarihinde askeri başarıların arkasında, savaşlarda kilit pozisyonlar alan piyadelerin büyük tesiri olmuştur. Tarihin ve coğrafyanın şekillenmesinde bu kadar önemli yer teşkil eden piyadelerin eğitimi ise Osmanlı Devleti açısından dikkatimizi çeken bir husustu.Tarihin gördüğü en kanlı çarpışmalardan biri olan I. Cihan Harbi'nde Osmanlı İmparatorluğu'nun piyade talimi nasıl yapılacaktı? Yeni savaştan çıkmış bir devlet çok büyük savaşın habercisi olan 1914 yılında piyadelere nasıl bir eğitim verecekti? Savaşlarda büyük başarılar elde etmiş ve bir o kadar da büyük sıkıntılar çekmiş piyadeler ne surette ve hangi disiplinle savaşa hazırlanıyordu? Müzik aletleri ve notalar, askeri eğitim açısından nasıl bir öneme sahipti ve anlama geliyordu? Bu soruları ve daha fazlasını tezimizde tek tek irdeleyeceğiz.
Özet (Çeviri)
The infantries who were present in major positions during periods of battle have been a great influence behind the military successes in history of humanity. The infantry training, which constitued an important place with regard to shaping geography and history was a point that attracted our attention a lot in term of Ottoman Empire. How were the infantries going to be trained during the World War I, which was one of the bloodiest battle in the history? How was the state, had just got out of a new war, going to train the infantries in 1914, when was a harbinger of a fearful war? How were the infantries, had achieved great succes during big wars and suffered a lot, prepairing for the war? How did musical instruments and notes have importance in terms of military training and what did they mean? We will examine these questions in my thesis.