1948-1983 dönemi Türkiye-İsrail siyasi ilişkileri
1948-1983 period of Turkish-Israeli political relations
  1. Tez No: 428391
  2. Yazar: CEYHUN DEMİRKOLLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA ŞAYAN ULUSAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tarih, Türk İnkılap Tarihi, Uluslararası İlişkiler, History, History of Turkish Revolution, International Relations
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 267
Özet
Türkiye, Sevr Anlaşmasını tanımayarak, Kurtuluş Savaşı mücadelesi sonrası, Lozan Anlaşması ile meşruiyetini elde etmiştir. Türkiye, jeopolitik konumunun kendisine verdiği avantajların farkındadır. Soğuk savaş esnasında bu avantajını kullanma yeteneği fazla yoktu. Bu jeopolitik konum, uluslararası arenada Türkiye'ye çok yönlü politikalar üretme olanağı sunmaktadır. Güçlü Türkiye'nin, Ortadoğu ve Avrasya ekseninde Jeopolitik oyuncu olma ihtimali rakiplerini tedirgin etmektedir. Türkiye büyük jeopolitik oyuncu olabilmek için, gayretlerini ve ittifak arayışlarını iç barışının üzerine bina etmek istemektedir. Türkiye kendine özgü ve yalnız politikasını tüm Sevr komplolarına rağmen sürdürmektedir. İsrail ise siyasetinin kaynağını Tevrat'tan besleyen Siyonizm ile Batı'nın tam desteğini arkasına alarak, Ortadoğu coğrafyasına eklemlendiği günden beri sorunların temel kaynağı olarak dünyayı tedirgin bırakmaya devam etmektedir. Herkese ve her şeye rağmen bildiğini okumak isteyen İsrail kendisine dur denilmesine alışık değildir. Avrasya pazarları Ortadoğu enerji kaynaklarının cazibesinin ötesine geçmeye başladığından beri, İsrail bölgede jeopolitik yalnızlık hissetmekte ve Batı'nın kendisine olan desteğinin devam edip etmediği kuşkusuna kapılmaktan geri duramamaktadır. Bu sorgulamanın Batı'ya dönük bir tepkiye yol açmasından endişe duyulmaktadır. 1948-1983 yılları arası dönemde Türkiye-İsrail arasında kurulan siyasi ilişkilerinin, arabulucularının ve sebeplerinin aranmasına yukarıdaki temel jeopolitik fikirlerden hareketle yola çıkılmıştır.Bu çalışma sonucunda; Türkiye ve İsrail siyasi ilişkilerinin kesintiye uğradığı dönemlerde, istihbarat ve ekonomik ilişkilerin ters ilişkili olarak yoğunluk kazandığı nesnel yargısına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Turkey, by not recognizing the Sevres Treaty, has gained the legitimacy with Lausanne Treaty after the War of Independence. Turkey is aware of the advantages that geopolitical position provides her. There was not any more ability to use this advantage during the cold war. This geopolitical position offers the opportunity to produce versatile policies to Turkey in the international arena. Turkey's strong possibility to become a major geopolitical actor in the Middle East and Eurasia axis is upsetting their rivals. In order to become a major geopolitical actor, Turkey wants to build its efforts and searching for alliance on inner peace. Turkey continues her unique and alone policy despite the Sevres conspiracies. Israel has continued to lay the world uneasy as the main source of problems since its articulation of the Middle East region by being backed up by the West's full support with the Zionism, feeding its politics from the Torah. Israel which wants to do the things on its own way is not accustomed to being said“Stop!”despite all the things and persons. Since Eurasian markets began to move beyond the lure of the Middle East energy resources, Israel has felt geopolitical solitude and can not refrain from doubts as to whether the continuation of support from the West to it. It is worried that this inquiry turns into a reaction to the West. The above basic geopolitical ideas are the starting point for political relations and causes in the period 1948-1983 between Turkey and Israel.As a result of this study, it was concluded that intelligence and economic relations gained intensity reversely during the period when relations between Turkey and Israel is interrupted.