Spin dependent electronic structure properties of znO nanowires
ZnO nanotellerin spine bağli elektronik yapi özellikleri
  1. Tez No: 428478
  2. Yazar: ŞEYMA KARAKOÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERKAN ÇALIŞKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Fatih Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu çalışmada ZnO nanotellerin elektronik yapı özellikleri araştırılmıştır. ZnO nanotellerin oluşturduğu bulk ve alet şeklindeki sistemlere odaklanılmıştır. Alet şeklindeki sistemler ZnO ve Ni elektrotlar kullanılarak oluşturulmuştur. Başlıca, çeşitli genişliklerdeki ZnO nanotellerin spine bağlı elektronik yapı davranışı analiz edilmiş ve alet şeklindeki sistemlerde farklı elektotların etkisi incelenmiştir. Atomistix Toolkit (ATK) adlı bir yazılım kullanılarak, yoğunluk fonksiyonel teorisi ile temel-ilkeler hesaplamaları yapılmıştır. Spin özelliği dikkate alınarak ve alınmayarak ilgili elektronik özelliklerini ortaya çıkarmak için ZnO sistemlerinin durum yoğunluğu, iletim, iletkenlik ve bant yapısı elde edilmiştir. Hesaplamalarda, belirli bir sistem için, karşılaştırma amacıyla, değiştokuş korrelasyon terimine Hubbard (U) düzeltmesi eklenmiştir. Bu düzeltme beklenildiği gibi sonuçlarda önemli bir rol oynamıştır. Düşük boyuttaki yüzey etkilerinden dolayı tüm ZnO nanotellerin metalik özellik gösterdiği gözlenmiştir. Ni elektrotlar vasıtasıyla ZnO nanotellerde spin polarizasyonu elde edilmiştir. Bir ZnO nanotelde, yaklaşık olarak yarı metalik özelliğe sahip olan, yeterince yüksek spin polarizasyonun olabileceği bulunmuştur. Bu sonuç, ZnO nanotellerin spintronik alanında uygulanabilir umut verici sistemler olduğu anlamına gelmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study electronic structure properties of ZnO nanowires (NWs) were investigated. We concentrated on ZnO NW in bulk and device form. The device structures were constructed employing both ZnO and Ni electrodes. We mainly analyzed the spin dependent electronic structure behavior of ZnO NWs with various widths and examined the effect of distinct electrodes in the device structures. We carried out first-principles calculations through Density Functional Theory (DFT) using Atomistix ToolKit (ATK) software. In order to reveal relevant electronic properties in the presence and absence of spin we obtained density of states, transmission, conductance and band structure of ZnO systems. In calculations, for a particular system, we also added Hubbard (U) correction to the exchange correlation term for the sake comparison. This correction, as expected, played a significant role in the results. We observed that all ZnO NWs exhibited metallic property due to surface effect in a reduced dimension. We obtained spin polarization induced in ZnO NWs by means of the Ni electrodes. We found that spin polarization can become sufficiently high in a ZnO NW, yielding nearly half metallic structures. It implies that ZnO NWs are promising systems to be applied in the field of spintronics.