Rooftop rainwater harvesting as an additional water supply source: case study the büyükçekmece campus, Fatih University
Ek su kaynağı olarak çatı üstü yağmur suyu hasadı: büyükçekmece kampüsü, Fatih Üniversitesi
- Tez No: 428479
- Danışmanlar: DOÇ. TAHA TAHER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Fatih Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Yapı ve Altyapı Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Su tüketimi ile ilgili artan küresel talep zamanında, alternatifleri ya da ilave su kaynaklarını bulma ihtiyacı artıyor bu nedenle, modern teknolojiye ya da geleneksel yöntemlere yönelme günlük kullanım için yeterli su miktarını karşılamak acil gereksinim haline gelmiştir. Yağmur suyu toplama sistemi (YSTS) sürdürülebilir bir su kaynağı için etkili bir çözümdür. Fatih Üniversitesinin Ufuk yurdu ile Burç yurdu ile Büyükçekmece Kampüsündeki çatıdan yağmur suyunu (YS) toplama ve onu aynı binalarda kullanarak, yağmur suyu tasarrufu verimliliği ve tasarrufun sonucu aşağıdaki gibi tespit edildi: Burç yurdundaki verimlilik %87 ve tasarruf %14 iken Ufuk yurdunda verimlilik %80 ve tasarruf %20. Sonuç kabul edilebilir ve yurtlardaki tuvaletlerin sifon suyu talebini karşılama planı ile uyumludur. YS örneklerinin analizi yüksek olan Toplam Koliform sonucu dışında Türk ve WHO (Dünya Sağlık Örgütünün) standartlarına göre olduğunu göstermektedir. Kampüsteki birçok öğrencinin ve akademik personelin katılımıyla yapılan bir anketin sonucu çoğunluğun üniversitede YSTS uygulamayı kabul etmesi ile sonuçlandı. Sistemin kullanımı çevresel faydalara sahiptir, kampus hakkındaki enerji kullanımını azaltıyor ve aylık su faturalarının değerini azaltacaktır.
Özet (Çeviri)
At the time of increased global demand for the water consumption the need to find alternatives or additional water sources is increasing, so call modern technology or traditional methods has become an urgent need to meet the growing demand to provide the necessary amount of water for daily use. The rain water harvesting system (RWHS) is an effective solution for a sustainable water source. Collecting rainwater (RW) from the roof of Ufuk dormitory and Burç dormitory in Fatih University, Büyükçekmece campus, and using it in the same buildings, the result of water saving efficiency and the saving were found to be as follows: in Ufuk dormitory efficiency 80% and saving 20% while in Burç dormitory efficiency 87% and saving 14%. The result is acceptable and matched with the plan to cover the water demand in the dormitories for flushing toilets. The analysis of RW samples indicates that it's according to the Turkish and WHO standards except the result of Total Coliforms which is high. The result of a questionnaire conducted on the campus with the participation of many students and academic staff concluded that majority agree to apply the RWHS at the university. The use of the system has environmental benefits, reduces energy use on campus, and would reduce the value of monthly water bills.