Diyabeti olan ve olmayan hemodiyaliz hastalarında MST1 düzeylerinin incelenmesi
Analysis of MST1 levels in dm and non-dm hemodialysis patients
- Tez No: 428492
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN TUĞRUL ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Turgut Özal Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Mammalian sterile 20-like kinase 1 (MST1); plasminogen-related growth factors (plazminojen bağımlı büyüme faktörleri) ailesine ait 80-95 kD'lik bir proteindir. MST1'in üyesi bulunduğu MST kinaz grubu genel olarak hücre çoğalması, organ boyutunun belirlenmesi, hücre göçü ve hücre kutuplaşmasını etkileyen anahtar sinyal molekülleri olarak bilinmektedir. Bu çalışmada hemodiyaliz tedavisi gören DM ve Non-DM kronik böbrek yetmezliği hastalarının MST1 düzeyleri incelenmiştir. İncelemeye esas hasta grupları Turgut Özal Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi hemodiyaliz ünitesinde tedavi gören hastalardan oluşturulmuş ve araştırma için Turgut Özal Üniversitesi Tıp Fakültesi Klinik Araştırmalar Etik Kurulunun onayı alınmıştır. Hemodiyaliz tedavisi gören hastalardan diyabete bağlı kronik böbrek yetmezliği tanısı konulanların sayısı 25, non-diyabetik kronik böbrek yetmezliğine sahip olanların sayısı ise 27 olup, kontrol grubu, hasta grubunun yaş ortalaması ile benzer yaş ortalamasına sahip ve bilinen herhangi bir hastalığı olmayan, toplam 36 sağlıklı bireyden oluşturulmuştur. Hasta ve kontrol grubundan alınan serum örneklerinde MST1 düzeyleri ELISA yöntemiyle (Boster Immunoleader) çalışılmıştır. Çalışma için oluşturulan hipotez testlerinin sınanmasına yönelik olarak gruplar arası ortalama ölçümlerin karşılaştırılmasında ikiden çok grup için Kruskal Wallis varyans analizi ve ikili grup karşılaştırılmaları için Mann Whitney U testi kullanılmış, ölçümler arasındaki olası korelasyonlar ise Spearman Korelasyon Testi ile değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Mammalian sterile 20-like kinase 1 (MST1) is 80-95 Kd protein from the family of plasminogen-related growth actors. MST kinase group, to which MST1 is a member, is considered to be key signal molecules affecting cell reproduction, determination of the organ size, cell migration and cellular polarity. In this study, MST1 levels of the patients who were receiving hemodialysis treatment and suffered DM and non-DM chronic kidney disease were examined. The study group comprised patients being treated in the Hemodialysis Unit of the Health Practices and Research Center of Turgut Özal University. Prior consent of the Clinical Researches Ethical Board of Faculty of Medicine of Turgut Özal University was obtained for the study. Out of the patients currently receiving hemodialysis treatment, the number of the patients who were previously diagnosed with diabetes-associated chronic kidney failure was 25, while the number of the patients suffering chronic kidney disease not related with diabetes was 27. As for the control group, it included 36 healthy individuals, with a mean age similar to that of the study group and without any known disease. MST1 was studied with the ELISA method (Boster Immunoleader), in the serum samples taken from the study group and the control group. With a view to test the validity of the hypothesis tests prepared for the study, Kruskal Wallis variance analysis was used for the comparison of the mean measurements among the groups more than 2; and Mann Whitney U test was used for the comparison of the pair groups. As for the potential correlations between the measurements, they were analyzed with Spearman Correlation Test.