Diyabeti olan ve olmayan hemodiyaliz hastalarında tetanoz antitoksin düzeyinin belirlenmesi
Tetanus antitoxin level in diabetic and nondiabetic hemodialysis patients
  1. Tez No: 192442
  2. Yazar: DERYA ÖZCAN KANAT
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. KENAN HIZEL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Hemodiyaliz ve diyabet hastaları bağışıklık sistemlerindeki yetersizliktendolayı pek çok enfeksiyon için risk altındadır. Tetanozun akut yaralanma ile olan ilişkisigöz önüne alındığında hemodiyaliz hastalarına kateter takılması ve benzeri girişimlerinsıklığı, diyabetik hastaların ise vasküler yetmezlik ve nöropati nedeniyle maruz kaldığıyaralanmalar bu gruplarda tetanoz bağışıklığının önemini ortaya koymaktadır.Ülkemizde bu gruplarda koruyucu tetanoz antikor oranını gösteren yeterli sayıdaçalışma olmayıp bağışıklamaya yönelik program da geliştirilmemiştir.Bu çalışmada hemodiyaliz, diyabetik hemodiyaliz, böbrek hastalığı olmayandiyabetik ve sağlıklı grupta tetanoz antitoksin düzeyi ELİSA yöntemiyle araştırıldı.Çalışmaya yaş aralığı 14-88 arasında değişen 452 kişi alındı. Çalışmaya alınanların %44.2'inde tetanoz antitoksin düzeyi koruyucu düzeyin üzerinde bulunurken gruplararasında koruyucu antikor oranları açısından fark bulunmadı. Diyabetik hastalarda tamkoruyucu antikor saptanma oranları diğer gruplara göre anlamlı olarak düşük bulundu.Koruyucu antikor düzeyinin altta yatan hastalıklardan bağımsız olarak artan yaşlabirlikte azaldığı, aşı hikayesini hatırlayanlarda ve erkeklerde daha yüksek olduğu veaskerliğin bunu etkilemediği görüldü.Çalışma sonucunda araştırılan grupların önemli bir kısmının tetanoza karşıyeterli bağışıklığının olmadığı ve risk altında olduğu görülmektedir. Bu nedenle duyarlıkişilerin aşılanması gerekmektedir. Ayrıca kronik böbrek yetmezliği olan, diyabetik veileri yaştaki sağlıklı kişiler için bağışıklama programları oluşturularak aralıklı serolojikdeğerlendirmelerin yapılması ve gerekli durumlarda aşı yapılması uygun olacaktır.
Özet (Çeviri)
Hemodialysis patients are under risk for various infections because ofimpairment in their immune system. When considering the relationship of tetanus withacute injury, tetanus immunization is important in these group because of high densityof invasive processes, and frequent occurrence of small injuries because of neuropathyand vasculopathy especially in diabetic patients. In our country, there is no adequatestudy to show tetanus immunity in these patients and also no immunization program forthese patients.In this study, tetanus antitoxin levels were detected by ELISA method in diabeticand non-diabetic hemodialysis patients, diabetic non-hemodialysis patients and healthygroup. 452 patients were included in the study and age range was between 14 and 88years old. Tetanus antitoxin levels were found up to protective levels in 44.2% of thepatients, but there was no difference between patient groups. Entire protective antibodylevels were significantly lower in diabetic patients. Protective antibody levels weredecreased reverse to increasing age independent from underlying disease. The antibodylevels were higher in male patients and in patients who had prior vaccination. To servein military service among male patients were unrelated to antibody levels.An important proportion of the groups in the study were not immunized againsttetanus. Therefore, susceptible patients should be vaccinated. Constitution ofvaccination programs for patients with diabetes, chronic renal failure and also for elderhealthy persons is convenient.