Yara iyileşmesinde nanofibriler yara pansuman malzemelerinin etkisi
Wound healing effect of nanofiber wound coverings
  1. Tez No: 428501
  2. Yazar: GÜLCE NAZ SARAÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DENİZ ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 196
Özet
Çalışmamızda PVA + PAA kopolimeri ve buna eklenen; Aloe vera bitki özü ve nar çekirdeği ekstresi ile nano lif yara materyali oluşturuldu. Deneyde 72 adet erkek sıçan 12 eşit gruba ayrıldı. Denekler 3., 7. ve 14. günlerde feda edildi ve yara dokuları alındı. İmmünohistokimyasal boyamalarda; 3.gün kontrol grubunda TGF-α tutulumunun granülasyon dokusu, yeni oluşan tek sıralı epitel ve komşu epitelde orta dereceli; kıl follikülleri ve damar duvarlarında belirgin olduğu ilgiyi çekti. Yara örtüsü uygulanan grupta, tutulum kontrollere benzerken; Aloe vera eklenmiş yara örtüsü uygulanan grupta, ortadan kuvvetliye değişen düzeydeydi. Nar çekirdeği ekstresi eklenmiş yara örtüsü uygulanan grupta da tutulum belirgindi. Yedinci gün kontrol grubunda, tüm yapılarda TGF-α boyamasının orta dereceli olduğu dikkati çekiyordu. Sadece yara örtüsü ve Aloe vera eklenmiş yara örtüsü uygulanan gruplarda, yeni oluşan epidermis ve dermiste oldukça yaygın ve belirgin reaktivite izleniyordu. Nar çekirdeği ekstresi eklenmiş yara örtüsü uygulanan grupta, oldukça pozitif boyanma ayırt edildi. On dördüncü günde tüm gruplarda tutulum 7.güne eşdeşti.Üçüncü gün kontrol grubuna ait FGF-2 antikoru ile yapılan incelemede, yeni oluşan epitel bölgesinde ve dermiste tutulum yaygınken; yara örtüsü uygulanan grupta, onarılan epitelde ve dermiste fibroblastlarda zayıftan ortaya değiştiği dikkati çekiyordu. Aloe vera ve Nar çekirdeği ekstresi eklenmiş yara örtüsü uygulanan gruplarda, immünreaktivite orta dereceliydi. Yedinci gün kontrol ve yara örtüsü gruplarında, yeniden yapılanan epidermiste ve dermis kapanma bölgesindeki fibroblastlarda; Aloe vera ve Nar çekirdeği ekstresi eklenmiş yara örtüsü uygulanan gruplarda, epitelde, dermiste yağ bezleri, kıl follikülleri ve bağ dokusu fibroblastlarında pozitiflik belirgindi. On dördüncü gün kontrol ve yara örtüsü gruplarında, boyanma zayıftan ortaya değişiyordu. Aloe vera ve Nar çekirdeği ekstresi eklenmiş yara örtüsü uygulanan gruplarda, onarım bölgesinde FGF-2 antikor tutulumu diğer gruplara karşın daha zayıftı. Bulgular diğer immünohistokimyasal boyamalar, taramalı elektron mikroskobik olarak ve yapılan ölçümler ile elde edilen istatistiksel verilerle desteklendi. Sonuç olarak; kesi yara bölgesi epitelizasyonunun zamana koşul olarak yeniden düzenleniminde Nar çekirdeği ekstresi eklenmiş yara örtüsü uygulamasının, dermis farklanmasında ve doku bütünlüğünün korunumunda ise Aloe vera eklenmiş yara örtüsü uygulamasının en iyi sonucu verdiği kanısına varıldı.
Özet (Çeviri)
In the present study, we created a nanofiber wound material with PVA+ PAA, and with aloe vera extract and pomegranade extract added to it. In the experiment, 72 male rats were divided into 12 groups. In addition to the control group, wound cloth and aloe vera added wound cloth and pomegranade extract added wound cloth groups were designed, then the animals were sacrificed on the 3rd, 7th and 14th days and wound tissues were excised. By immunohistochemical analysis, on the 3rd day control group moderate positive staining for TGF-α was significant within granulation tissue, newly formed single epithelium and adjacent epithelium whereas severe positive staining was observed in the hair follicles and vascular walls. In the group treated with wound cloth, staining was similar to that in control, whereas it changed from moderate to severe. A severe staining was observed in the group treated with pomegranade extract added wound cloth. TGF-α staining was moderate in all structures of the 7th day control group. In the group treated with wound cloth and aloe vera added wound cloth, staining was significantly common and severe; it was significantly positive in the group treated with pomegranade extract added wound cloth. On the 14th day, staining was similar to the 7th day in all groups. A common FGF-2 staining was observed in the newly formed epithelium region and the dermis of the 3rd day control group, whereas mild to moderate staining was observed in the fibroblasts of repaired epithelium and dermis of the group treated with wound cloth. Immunoreactivity was moderate in the group treated with aloe vera and pomegranade extract added wound cloths. Positivity was significant in the fibroblasts in the newly formed epidermis and closing region of dermis of the 7th day control and wound cloth groups; in the epithelium and sebaceous glands, hair follicles, connective tissue of dermis of the 7th day groups treated with aloe vera and pomegranade extracts added wound cloths. Staining changed from mild to moderate in the 14th day control and wound cloth groups. FGF-2 antibody staining was weaker than other groups in the repairing regions of the aloe vera and pomegranade extracts added wound cloth treated groups. In conclusion, the data obtained from this study suggest that pomegranade extract added wound cloth treatment may provide time-dependent rearrangement of the incisional wound are epithelization and aloe vera added wound cloth treatment may support dermis differentiation and maintaining of tissue integrity.