Şifa kaynaklı teberrük hadisleri
The hadiths of prolifiration
- Tez No: 428517
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ERTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 271
Özet
Hz. Peygamber'in duası, dokunması ve tükürüğüyle bereketlenen şeylere şahit olan ashaptan bir kısmı, O'nda var olan bereketin kullandığı eşyalara sirayet ettiğine inanmıştır. Bu saikle bazı sahâbîler Resûlullah'ın saç teli, abdest suyu, ter ve tükürük gibi beden parçaları ile kıyafet, bardak ve ayakkabılarını bereketlenmek için kullanmışlardır. Bunlar kimi hastalar tarafından da kullanılarak şifa aranmıştır. Hz. Peygamberin de onları kullanmak isteyenlere sessiz kaldığı hatta bizzat kendisinin dağıttığı da görülmektedir. Bu çalışmada şifa bulmak ve bereket elde etmek amacıyla Hz. Peygamber'in eşyalarının kullanıldığını bildiren rivayetler Kütüb-i Tis'a çerçevesinde değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Some companions of the Prophet Muhammad who witnessed prolificacy of the things through the Prophet Muhammad's pray, touches and spit believed that his own prolificacy reflected itself into the things used by him. In this manner, some of the companions used his hair, ablution water, sweat and spits together with clothes, glass and shoes in order to get proliferation. These things were also used by ill people to recover form their illness. He, the Prophet Muhammad not only kept his silence on those who used them but also himself was seen as encouraging by spreading these things. In this study, the narratives regarding to the things believed to have the features of remedy for illness and of proliferation are going to be analyzed within the framework of Kütüb-i Tis'a (The Nine Books of [the Prophet's] Narratives).