Vo2maks testlerinde doğrulama testleri, test süresi, başlangıç yükü, vo2'de plato ve ergometre türünün etkileri
Verification tests, test duration, initial loading, effects of ergometer types and plateau in vo2 of vo2max tests
  1. Tez No: 428516
  2. Yazar: RAMAZAN AYDINOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZGÜR ÖZKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Güncel literatürde standart kademeli egzersiz testlerinde kalp kasının iskelet kaslarından önce iskemik duruma düştüğü ve oksijen kullanım düzeyinin VO2maks'a ulaşmadan, altında bir yerde zirve yaptığı speküle edilmektedir. Bu bilgi standart laboratuar uygulamalarının tekrar sorgulanması gerektiği fikrini akla getirmiştir. Bu çalışmanın amacı, VO2maks'a etkili olduğu bilinen ergometre türü, test süresi, başlangıç yükü, doğrulama testleri, VO2 kinetikleri ve plato (VO2'de 0.05). Tüm sürelere ait DT'lerin %93'ünde VO2'de plato saptanırken, KMT'ler için bu oran daha düşüktü (p≤0.05). Bu çalışmada VO2maks'ı göstermede en uygun sürenin 6. dakikada bitkinlik odaklı yöntemler olduğu ve DT'lerin mutlaka uygulanması gerektiği ortaya konuldu. Ayrıca, platonun bir sonlandırma kriteri olarak değil testlerin uygunluğunu göstermede güvenilir bir parametre olarak kullanılabileceği ortaya kondu. Ek olarak, eliptik bisikletin VO2maks'ı göstermede daha etkili bir ergometre alternatifi olabileceği gösterildi.
Özet (Çeviri)
It is speculated that myocard suffer from anaerobiosis before skeletal muscles during a standard graded exercise tests (GXT), and therefore, VO2 gives a peak before reach the real VO2max. This knowledge reminds that standard laboratory applications should be re-examined. The purpose of this study was to examine test modality, test duration, initial loading, verification phase, V ̇O2 kinetics and plateau (0.05), except GXT6s (p≤0.05). 97% of VPs belonging to all exhaustion durations showed a plateau, while those rates were smaller in GXTs (p≤0.05). In conclusion, it is showed that optimum duration to exhaustion is six minutes, and VPs' should use for showing acceptability of V ̇O2max tests. Moreover, it was shown that plateau in VO2 was not able to be used as primary test termination criteria for the GXT or VP only for verifying the tests' acceptability and elliptical trainers are more affected when compare to cycle ergometers, to reveal VO2max.