Strategic audit for Koçbank A.Ş.
Koçbank A.Ş.'nin stratejik incelemesi
  1. Tez No: 42844
  2. Yazar: CEM ŞİPAL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. RAYMOND MİLES
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Koç Üniversitesi
  10. Enstitü: İşletme Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 36
Özet
oz Türk bankacılık sektörü son 12 yılda gözle görülür bir gelişme göstermiştir. Bu gelişme, birinci Turguz Özal hükümeti ile başlatılan ve tüm ekonomiyi içine alan liberalizasyon ile paralel olarak gerçekleşmiştir. Bunun doğal sonucu dış rekabette artış ve dış dünya ile daha sıkı ilişkeler olmuştur. Türkiye uluslararası bir pazar konumuna girmiş, yerli şirketler de yeni ortama uyum sağlamak için teknoloji ve insan kaynaklarına ciddi yatırımlar yapmak zorunluluğu hissetmişlerdir. Bankalar da teknolojilerini yenilerken ürün yelpazelerini genişletmiş ve stratejilerini revize etmişlerdir. Koçbank diğer bilinen Türk bankalarına kıyasla pazara oldukça geç girmiştir. Ne var ki, kalite ve güvenilirliği vurgulayarak kısa zamanda ciddi bir pazar payı elde etmiştir. Pazarın yapısı, çevresel faktörler, bankacılık faaliyetlerine ilişkin önemli noktalar ve Koçbank' in mevcut konumu, hedefleri ve stratejileri bu çalışmada detaylı olarak ele alınmaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Turkish banking industry has shown considerable improvement during the last 12 years. This has been in line with the liberalizations in the whole economy which initiated by the first Turgut Özal government. The natural consequence was increased foreign competition and closer contact with the external world. Turkey represented an emerging market and local companies forced themselves to invest in new technologies and human resources more in order to take place in the new environment. Banks evidently improved their technologies, product mix and marketing strategies parallel to these developments. Koçbank entered the market very late compared to well known Turkish banks. However, by emphasizing high quality and confidence it gained a considerable share in the market very soon. The structure of the market, environmental factors, major points of particular attention in banking operations, and Koçbank' s current structure, targets and strategies are further explained throughout this study.