Fransız popüler sinemasında Fransız Müslümanların temsili
The representation of french Muslims in French popular cinema
  1. Tez No: 437347
  2. Yazar: LORRAINE KLEIN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ENGİN SARI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Sahne ve Görüntü Sanatları, Journalism, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gazetecilik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Bu çalışmada Fransız çağdaş popüler sinemasında Fransız Müslümanlarının temsili filmler üzerinden tartışılması amaçlanmaktadır. Bunun da ötesinde bu çalışmada“kimlik krizi”olarak adlandırılan bir dönemde, Müslüman nüfusun Avrupa'daki ve özellikle Fransa'daki durumu değerlendirildi. Medyada Müslümanlardan, nadiren olumlu, çoğu zaman olumsuz bir şekilde bahsedildiği için, temsil ve ideolojiyle ilgili teoriler ve çalışmaların yardımıyla, 2000'lerden bu yana, dokuz Fransız popüler filmini ampirik bir tablo aracılığıyla analiz ederek bu temsilin ve üstü kapalı söylenmek istenen fikirlerin neler olduğu ortaya konuldu. İslamafobi'nin yükselişi, milli kimlik ve laiklik üzerine derin tartışmalar ile beraber Müslüman toplulukların medyatik görünümünün genel olarak negatif olacağı beklenmektedir. Fakat, analizlerin sonuçları beklendiğinden daha farklı ögeler içermektedir. Müslümanların kimliksel değişimleri bir « süreç » olarak ele alınarak « şeytanileştirilen » bir Müslüman algısı incelenen çoğu filmde kırılmaya çalışılıyor. Temsil edilen Müslümanların çoğunluğu uyumlu, aydın ve toleranslı bir İslam algısına sahip, cumhuriyet değerleriyle uyumlu ve hatta zaman zaman « safkan » Fransızlardan daha milliyetçi reflekslere sahip. Batı dünyası ve Müslümanlar arasında « barışma » sürecine davet ediyor olarak okunabilir. Bununla beraber filmler başörtü yasağı gibi konulardan özellikle uzak durulmak istendiği imajı veriyor. Bunun yanında başörtülü kadınlar, ibadet edenler gibi daha izole olan Müslüman karakterler ve Müslüman karakterlerin geçtiği sahneler bir belirsizlik ve gizemli bir tehdit imajı taşıyor. Bu nedenle heterojen Fransız Müslüman topluluğundan sadece küçük bir grup kabul görüyor.
Özet (Çeviri)
This thesis aims at analysing the representation of French Muslims in French popular cinema. In these troubled times sometimes called as an“identity crisis”, a part of this thesis is focused on the Muslim population in France in order to provide insights regarding the importance of this representation in a country as 'cinema enthusiast' as France is. The Muslim community being particularly present in the French media and mostly tied to tragic events, nine films shot after 2000 will be analysed with the help of representation and ideology theories in order to understand the implied aspects and consequences of this representation. To do so, these films have been analysed through an empiric method and in perspective of current political and social issues. The results of our research proved to be much more nuanced than what was expected. Most of the films that have been analysed, far from demonizing Muslim characters rather try to break their usual negative perception by showing their identity as in process. Moreover, most of the Muslim characters practice an enlighten and tolerant Islam shown as compatible with the Republic's values and they sometimes are even shown as more nationalists than“pure”French people. Nonetheless, films are quite politically correct and avoid controversial issues. Moreover the scenes featuring veiled women and Muslims who practice their religion carry a sort of threatening feeling. Therefore only a small part of the heterogeneous French Muslim community is shown as acceptable.