Miletopolis tarihi ve sikkeleri
History and coins of miletopolis
- Tez No: 428535
- Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZ TEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Tarih, Archeology, History
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eskiçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu tez çalışmasının amacı Mysia Bölgesi kentlerinden biri olan Miletopolis'in tarihini ve sikkelerini incelemektir. Antik ve modern kaynaklar, sikkeler ve yazıtların verdiği bilgiler doğrultusunda kentin tarihine ışık tutulmaya çalışılmıştır. Bununla birlikte M.Ö. 4. yüzyıldan başlayarak II. Philippus döneminin sonuna kadar darp ettirilmiş sikkelerin kataloğu oluşturulmuştur. Bu katalogta 377 adet sikke bulunmaktadır. Daha sonra bu sikkeler ikonografik olarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the history and coins of Miletopolis, which is a city of Mysia Region. In accordance with the information gained from the ancient and modern sources, coins and inscriptions shed light to the history of the city. However, Catalog of the coins minted -starting from the BC 4. century until the end of period II. Philippus was formed. 377 coins are available in this catalog. Later, these coins are considered by iconographically.