Kamu diplomasisinin ülke markası oluşumundaki rolü; Rusya örneği
The role of public diplomacy in the development of nation branding; example of Russia
  1. Tez No: 428538
  2. Yazar: İRADA SADİGOVA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH ÖZKAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Halkla İlişkiler, İletişim Bilimleri, Public Relations, Communication Sciences
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 376
Özet
Ülkeler, dünya politikasının birer aktörüdür ve kimliklerini korumak için küreselleşme koşullarında mücadele etmek zorundadır. Küreselleşme sürecine girmiş ülkeler; ekonomi, dış politika, sosyokültürel politika gibi alanlarda rekabet avantajı elde etmeyi amaçlar. Uzun vadede ise, devletin dünya arenasında rekabet kabiliyetini arttıracak en güçlü araçlardan biri ülke markalaşmasıdır. Ülke markası küresel dünyada rekabet avantajı ve siyasi başarının önemli bir faktörüdür. Çalışmada Kamu diplomasisi çeşitleri, yeni kamu diplomasisi kavramı, klasik kamu diplomasisi ile farklar ve benzerlikler, kamu diplomasisinde yeni döneme geçişin önkoşulları ve sonuçları, kamu diplomasisin araç ve teknikleri, kamu diplomasisinde yeni aktörler ve onların rolleri açıklanıyor. Ayrıca çalışmada ülke markası kavramı, ülke markası ve kamu diplomasisi kavramları arasındaki ilişkinin doğası tanımlanıyor, ülke markalaşması ve kamu diplomasisinin kavramsal kökenleri açıklanırken bunun araçlarının sistematik bir analizi yapılıyor. Post-Sovyet Rusya'sının imaj sorunları, yurtdışında yanlış algının sebepleri, yeni kamu Diplomasisinin doğuşu ve güncel sorunlar, Rusya'da ülke markalaşması süreci, ülke markalama politikası için olası senaryolar, ülke markalaşma ve yurtdışında olumlu imaj oluşturmada kamu diplomasisi araçlarının kullanılması açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
Countries, are actors of world politics and the state must struggle to maintain their identity in the globalization context. Governments which entered into the globalization process aim to achieve competitive advantages in such fields as economy, foreign policy, social and cultural policy and etc. In the long term, one of the most powerful tools to improve the state's ability to compete in the world arena is Nation Branding. Nation Branding is an important factor for competitive advantage and political success in the global world. This study describes the varieties of Public diplomacy, the concept of New Public Diplomacy, its differences and similarities with Classic Public Diplomacy, prerequisites and results of the transition to a new era in public diplomacy, tools and techniques of public diplomac, new actors in public diplomacy and their roles. This study also states the brand concept, describes the nature of the relationship between Nation brand and Public Diplomacy, while explaining conceptual origins of nation branding and public diplomacy; here also done a systematic analysis of the their instruments. In work disclosed Post-Soviet image problem of Russia, reasons of its wrong perception abroad, the birth of the New Public Diplomacy and its current problems, the possible scenarios for the Russia branding policy, the use of public diplomacy tools for Russia nation branding and in creating a positive country image abroad.