Çin'in ülke markasının oluşumunda kamu diplomasisinin rolü
THE ROLE OF PUBLIC DIPLOMACY IN THE FORMATION OF CHINA'S COUNTRY BRAND
- Tez No: 592060
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Uluslararası İlişkiler, İşletme, Public Relations, International Relations, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 219
Özet
Uluslararası camiada ülke markası bir ülkenin dünyaya açılmasındaki önemli vasıtadır. Ülkenin uluslar arasındaki yerini, söz hakkını arttırmaktadır. İyi olan ülke markası bir ülkenin rekabet içindeki durumunu yararına çevirebilmektedir. Kötü olan ülke markası bir ülkeyi kenar ülke durumuna düşürmekte hatta devrimlere dek yol açabilmektedir. Dolayısıyla ülkeler ülke markası için sürekli çaba göstermektedirler. Bunun için de kamu diplomasisi çok önemli rol almaktadır. Çin de kendi ülke markasını oluşturma, iyileştirme için kamu diplomasisinden ibaret bu vasıtaya başvurmaktadır. Bunun rolünü araştırma Çin'in uluslar arasındaki yerinin ne durumda olduğu ve nereye doğru gittiğini öğrenmemizde çok önemli değer arz etmektedir. Çin kamu diplomasisinin ülke markasını oluşturmasındaki rolü tez konusu olarak ele alınarak kamu diplomasisi ve ülke markasının ilişkisi analiz edilmiştir ve şu anki Çin'in kamu diplomasisi kullanarak ülke markasını oluşturma faaliyeti araştırılmış ve bu cereyandaki kamu diplomasisinin rolü, artısı, eksiği, işlevi tek tek analize edilmiştir. Böylece Çin kamu diplomasisinin Çin ülke markasını oluşturmasındaki rolü ortaya konulmuştur. Bu doğrutuda Çin'in dış politika kamu diplomasisi döneminin iki farkılı dönem ayrı ayrı incelenmiştir. Bu düzlemde araştırmanın konusuna ve sorusuna katkı sağlayacak dört hipotez belirlenmiştir. Bu hipotezlerin sınanmasında eldeki mevcut kaynakların tarama ve ilişkisel yöntemle analizi gerçekleştilmiştir. Bununla birlikle veriler örneklemler dahilinde olay incelemesiyle tahlil edilmiştir ve yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In the international community, the country brand is an important means of opening a country to the world. It increases the place of the country among nations and the right to speak. A good country brand can transform a country's competitive position to its advantage. The bad country brand makes a country a border country and can even lead to revolutions. Therefore, countries are constantly striving for the country brand. Public diplomacy plays an important role in this. China uses this tool, which consists of public diplomacy, for the creation and improvement of its own country brand. Researching the role of this is of great value in finding out where China's position among nations is and where it is heading. The role of Chinese public diplomacy in forming the country brand was considered as the subject of the thesis and the relationship between public diplomacy and the country brand was analyzed and current China's activity of creating the country brand using public diplomacy was investigated and the role, plus, deficiency, function of public diplomacy in this current was analyzed individually. . Thus, the role of Chinese public diplomacy in the formation of the Chinese country brand was demonstrated. In this respect, two different periods of China's foreign policy public diplomacy period are examined separately. In this context, four hypotheses have been determined which will contribute to the subject and question of the research. In the testing of these hypotheses, the available resources were analyzed by scanning and relational methods. However, the data were analyzed and interpreted by case study within the samples.