Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararları çerçevesinde mülkiyet hakkı ihlallerinden doğan hukuksal sorunlar ve çözüm önerileri
Legal problems arises from property rights violations regarding the European Human Rights Conventions and the Resolutions of European Court of Human Right and recommended solutions for them
- Tez No: 428578
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET TUFAN ÖĞÜZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Uluslararası İlişkiler, Law, International Relations
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 408
Özet
Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi Kararları Çerçevesinde Mülkiyet Hakkı İhlallerinden Doğan Hukuksal Sorunlar ve Çözüm Önerileri adlı bu tez Yusuf GÜNEŞ tarafından, İ.Ü. Sosyal Bilimler Enstitüsü Özel Hukuk Doktora Programında hazırlanmıştır. Bu çalışmanın amacı, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi Kararları çerçevesinde Türkiye'de mülkiyet hakkı ihlallerini ortaya koyarak bu ihlallerden doğan hukuksal sorunları incelemek ve olası çözüm yolları önermektir. Çalışmanın ilk bölümü konuya giriş mahiyeti taşımaktadır. İkinci bölümde genel anlamda ve evrensel düzeyde mülkiyet hakkı ve özellikle taşınmaz mülkiyeti kavramı sosyal, ekonomik, politik, felsefi ve hukuksal yönleri ile ele alınmıştır. Üçüncü bölümde ise, AİHS ve AİHM kararları çerçevesinde taşınmaz mülkiyeti kavramı vb. ele alınmıştır. Dördüncü bölümde, Türk hukukunda taşınmaz mülkiyeti ve özellikle ormanlar üzerinde mülkiyet hakkı ele alınmıştır. Çalışmanın 5. ve son bölümünde AİHS ve AİHM kararları çerçeveside Türkiye'de ortaya çıkan taşınmaz mülkiyeti hakkı ihlalleri ve bunlara karşı çözüm yolları incelenmiştir. Çalışma, sonuç ve öneriler yapılarak sonlandırılmıştır. Bu doktora çalışması bir sözel analiz çalışmasıdır. Çalışma, hukuk disiplinleri dikkate alındığında bir özel hukuk çalışması olmakla birlikte, kamu hukuku literatürü ve konuya kamu hukuku müdahalesine de yer veren bir niteliktedir. Zira, AİHS ve AİHM başlı başına özel mülkiyete vaki kamu müdahalesini ve bundan doğan ihlalleri inceleyen bir yapıya sahiptir. Konunun niteliği gereği bu yapıya uygun olarak tezin içeriği belirlenmiş ve buna göre çalışma yürütülmüştür. Kullanılan literatür ise, uluslararası literatür başta olmak üzere, yerli literatüre de sıkça yer verilmiştir. Aynı zamanda hem özel hukuk hem de kamu hukuku literatüründen yararlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The study titled“Legal Problems Arises from Property Rights Violations Regarding the European Human Rights Conventions and the Resolutions of European Court of Human Rights and Recommended Solutions for them”has been carried out by Yusuf GÜNEŞ as a thesis at the private law graduate program of Institute of Social Science in Istanbul University. The purpose of this study is to investigate legal problems arises from property rights violations in Turkey regarding the European Human Rights Conventions and the Resolutions of European Court of Human Rights and to make recommendations of potential solutions for them. In the first part, an introduction to the study is in. In the second part, the concept of property right, particularly real property, in general and at global level, is investigated from the point of social, economic, political, philosophical and legal view. In the third part of the study, the concept of property rights on real propert with respet to EHRC and EHRC Decisions. In the fourth part of the study, the concepr of property rights on real property, particularly forest ownership, in Turkish legal system have been studied. In the fifth and the last part of the study, property righs conflicts on real estate in Turkey regarding EHRC and EHRC Decisions and potential solutiıns for them have been analysed. The study end with outcomes and potential solutions. This doctorate study is a qualitative analyses. With respect to legal disciplines this study falls into private law, although it allows public law literatures and public law interventions to the study when necessary. Because, EHRC and ECHR's Decisions have an institutional structure that investigate public law interventions and violations arise from public interventions into property rights. Due to the characteristics of the study, the contents of the thesis is specified and the study has been conducted. The literature used are international publications at first and domestic literatures have often been examined. Also, literature for both public law and private law have been examined at the same time.